To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ĆWICZENI A 2 . ANALIZA ZASOBÓW LUDZKICH W PRZEDSIĘBIORSTWIE 1 . Zasoby pracy żywej: Zawodowo czynni (zatrudnienie nominalne),
Pełnozatrudnieni (zatrudnienie realne)
Kategorie charakterystyczne dla rolnictwa: Pełnosprawne jednostki siły roboczej,
Pełnosprawni - pełnozatrudnieni,
Dyspozycyjne zasoby siły roboczej.
Zawodowo czynni (zatrudnienie w ujęciu nominalnym ) - pracujący w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy. w rolnictwie -Kategoria ta obejmuje rolników pracujących w swoich gospodarstwach, członków ich rodzin, pracujących w pełnym i niepełnym wymiarze pracy, gdy praca w rolnictwie jest ich głównym zajęciem i źródłem utrzymania. Czas pracy pracujących w gospodarstwie w niepełnym wymiarze czasu powinien wynosić min 3 m-ce (504 rbh). Pełnozatrudnien i - zatrudnieni w przeliczeniu na pełne etaty. W przedsiębiorstwach z najemną siłą roboczą obowiązujący czas pracy w roku wynosi 1920 rbh.
w rolnictwie pracujący w rolnictwie w pełnym wymiarze czasu (pełen etat). W gospodarstwach rodzinnych zgodnie z metodyką obowiązującą w Unii Europejskiej czas pracy pełnozatrudnionego wynosi 2200 rbh.
P ełnosprawna je dnostka siły roboczej - osoba w pełni sprawna do pracy: mężczyzna w wieku 18-65 lat, kobieta w wieku 18-60 lat. Młodocianych w wieku przedprodukcyjnym w wieku 15-17 lat i dorosłych w wieku poprodukcyjnym przelicza się na pełnosprawne jednostki siły roboczej przy pomocy podanych niżej współczynników, opartych na kryterium fizjologicznym. mężczyźni kobiety wiek przedprodukcyjny 15-17 lat
0,5
0,5
produkcyjny: 18 - 65
1
-
18-60
-
1
poprodukcyjny: powyżej 65
0,4
-
powyżej 60
-
0,4
Pełnosprawni - pełnozatrudnien i - pracujący w rolnictwie z uwzględnieniem sprawności i czasu pracy. Oblicza się według następującego wzoru:
Dyspozycyjne zasoby siły roboczej - zasoby siły roboczej wyrażone w jedn. pełnosprawnych, pomniejszonych o nakłady pracy w gospodarstwie domowym. Na każdą osobę pozostającą w gospodarstwie domowym przeznacza się 0,2 jednostki pełnosprawnej siły roboczej.
Struktura zatrudnienia Wybrane k ryteria oceny struktury zatrudnienia: - rodzaj wykonanej działalności (produkcja, działy nieprodukcyjne, działalność rozwojowa)
- miejsce wykonywanej działalności (produkcja podstawowa, produkcja pomocnicza, obsługa) - charakter pracy (pracownicy produkcyjni - bezpośrednio i pośrednio, kadra nieprodukcyjna: techniczni, ekonomiczni, administracyjni, pozostali)
(…)
…: stosunek ilości wykonanej pracy w jednostkach naturalnych do nakładów pracy (czas x liczba zatrudnionych)
Ekonomiczna wydajność pracy: stosunek wartości produkcji globalnej, końcowej, czystej do nakładów pracy (zatrudnienie ogółem w przedsiębiorstwie lub tylko produkcyjne) Pracochłonność: relacja nakładów pracy (rbh) do ilości wykonanej pracy w jednostkach naturalnych
Wskaźnik opłacenia wzrostu wydajności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)