Cukrzyca
Jest to przewlekła choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru ( glukozy ) we krwi. Cukrzyca jest chorobą, w której dochodzi do uszkodzenia trzustki, która nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny (hormon regulujący metabolizm glukozy) albo działanie wytwarzanej insuliny jest nieprawidłowe (zbyt słabe). Nieprzetworzona glukoza gromadzi się w nadmiernej ilości we krwi i powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych , serca, nerek, układu nerwowego, narządu wzroku i innych. W ten sposób dochodzi do powstawania powikłań cukrzycowych.
Chorobę tę możemy podzielić na następujące typy: Cukrzyca typu 1 ( zwana także cukrzycą młodzieńczą bądź insulinozależną ) - wywołana jest zniszczeniem komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny ( insulina to hormon obniżający poziom cukru we krwi ). Ten rodzaj cukrzycy występuje częściej u ludzi młodych ( ale nie tylko) oraz u dzieci. Spośród chorych na cukrzycę, na typ 1 choruje 15 - 20 % chorych. Jedynym możliwym leczeniem tej choroby jest podawanie insuliny oraz właściwe odżywianie i wysiłek fizyczny
Cukrzyca typu 2 ( cukrzyca dorosłych, insulinoniezależna - w tym rodzaju cukrzycy przyczyną podwyższonego poziomu cukru nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie ( oporność na działanie insuliny ). Najczęściej cukrzycy typu 2 towarzyszy otyłość oraz bardzo często nadciśnienie tętnicze. Ten rodzaj cukrzycy występuje najczęściej u ludzi starszych. Około 80 - 85 % wszystkich pacjentów z cukrzycą stanowią chorzy na cukrzycę typu 2. Początkowo leczenie tej choroby opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety, dostosowanego do możliwości chorego wysiłku fizycznego oraz doustnych leków hipoglikemizujących ( przeciwcukrzycowych ). Wszyscy jednak chorzy na cukrzycę typu 2 wymagają po pewnym ( różnym ) czasie trwania choroby leczenia insuliną. Cukrzyca typu II -należy do chorób określanych mianem cywilizacyjnych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)