Credit-rating w procesie pozyskiwania kapitału na międzynarodowym rynku finansowym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 2184
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Credit-rating w procesie pozyskiwania kapitału na międzynarodowym rynku finansowym - strona 1

Fragment notatki:

Z jej treści możemy dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak: agencje credit-ratingu, zainteresowanie usługami ratingowymi, polska agencja credit-ratingu, symbolika ocen, ciekawe aspekty credit-ratingu, środkowoeuropejskie centrum ratingu i analiz. Ponadto zapoznamy się z takimi informacjami, jak: Polska w "oczach" agencji, zalety i znaczenie credit-ratingu.

Credit-rating w procesie pozyskiwania kapitału na międzynarodowym rynku finansowym
1. Credit-rating - wprowadzenie.
Rating finansowy jest syntetycznym wskaźnikiem, określającym stopień zaufania do danego przedsiębiorstwa, banku czy państwa. Najczęściej określa, jakie są szansę, że bank będzie mógł w przyszłości wypełniać swoje zobowiązania wynikające z zaciągniętych długów. Firmy ratingowe zwykle rozbijają ocenę na perspektywy spłaty kredytu krótkoterminowego oraz długoterminowego. Ratingi mogą pochodzić od wyspecjalizowanych firm (agencji ratingowych) bądź być sporządzane przez czasopisma fachowe, banki czy instytucje zewnętrzne.
Istnieje wiele różnych definicji agencji credit-ratingu, jak i samego credit­-ratingu. Poniżej zostaną zaprezentowane niektóre z nich.
Meir Kohn z Dartmouth College definiuje agencje credit-ratingu jako firmy doradztwa inwestycyjnego, które klasyfikują dłużne papiery wartoś­ciowe oraz inne zobowiązania odpowiednio do oszacowanego praw­dopodobieństwa ewentualnych kłopotów finansowych emitenta.
Frank Fabozzi z Massachusetts Institute of Technology z kolei uważa, że są to firmy, które wykonują analizy kredytowe, a następnie wyrażają wnioski z tych analiz poprzez ich własny system klasyfikacji. Klasyfikacja ta jest opinią dotyczącą zdolności i prawnego obowiązku oraz chęci emitenta instrumentu dłużnego do terminowego dokonywania spłat odsetek i kapitału przez cały czas obiegu instrumentu.
Macdonald Wakeman z University of Rochester zauważa, że agencje określają relatywną jakość waloru oraz dostarczają informacji o ich emitencie, a następnie monitorują ryzyko związane z danym papierem wartościowym przez cały okres jego obiegu.
Jednym ze źródeł pozyskiwania przez podmioty gospodarcze potrzebnego do działalności kapitału jest zasilanie zewnętrzne poprzez emisje dłużnych papierów wartościowych, głównie w postaci bonów oraz obligacji. Na rynku finansowym, szczególnie międzynarodowym, o środki zabiega wiele różnych podmiotów, o zróżnicowanej zdolności kredytowej, oferujących różne warunki spłaty zaciągniętych długów. W efekcie istnieje niepewność co do jakości oferowanego produktu i jakości emitenta. Posiadaczom wolnych kapitałów bardzo trudno jest ocenić, czy dana inwestycja jest opłacalna, czy proponowane wynagrodzenie jest zadowalające przy uwzględnieniu związanego z inwestycją ryzyka. Właściwe określenie wiarygodności finansowej emitentów jest procesem złożonym. Oznacza to, że monitoring rynku finansowego wymaga coraz większej wiedzy z zakresu rynku papierów wartościowych, w tym na temat konstrukcji instrumentów znajdujących się na nim, a także coraz większych nakładów czasu. W rezultacie, aby podjąć optymalną w danych warunkach decyzję inwestycyjną, inwestor musi przetworzyć wiele informacji oraz dysponować odpowiednią wiedzą i czasem.


(…)

… przyznania oceny wiarygodności finansowej poddają się najważniejsze instytucje finansowe świata, jak na przykład Bank Światowy. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Japonii, Polski, Chin. Węgier. Czech, miasta takie jak Las Vegas, New York, Praga, czy też firmy takie jak AT&T Corp., Coca-Cola Co., PepsiCo., Johnson & Johnson. McDonald's Corp., Exxon Corp., Hitachł, BASF AG., IBM, Hewlett-Packard Co., 1NG Group, Uoyds Bank Pk, Citibank N.A. New York, Bank Handlowy w Warszawie SA. Posiadanie credit-ratingu na międzynarodowym rynku finansowym stało się modną koniecznością.
W ciągu 25 lat (1970-1994) z podmiotów ocenianych przez agen­cję Moody's nie spłaciło swoich zobowiązań 648 emitentów prywatnych na kwotę 96mld$. Natomiast dane dotyczące…
… dokonana na podstawie informacji dostępnych publicznie przedstawia się następująco:
• Bank Przemysłowo-Handlowy S.A. BBBpi
• Wielkopolski Bank Kredytowy S.A. BBBpi
• Bank Handlowy w Warszawie SA BBpi
• Bank Rozwoju F-ksponu S.A. BBpi
• BIG Bank Gdański S.A. BBpi
• PKO BP BBpi
• Kredyt Bank PB1 S.A. Bpi
• BGŻ S.A. Bpi
Skala ocen pi (public information) dotyczących zdolności kredytowej, przyznawanych…
…/D 2
Agencja Moody's Investors Service przyznała Bankowi Handlowemu w Warszawie SA i PKO BP takie same oceny, jak Bankowi Pekao SA. a nieco niższe: Bankowi Przemysłowo-Handlowemu. Bankowi Rozwoju Eksportu. Bankowi Śląskiemu. BIG Bankowi Gdańskiemu oraz Wielkopolskiemu Bankowi Kredy­towemu. kióre otrzymały oceny Ba2 i NP. odpowiednio dla de­pozytów długo- i krótkoterminowych, natomiast ich kondycja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz