To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Controlling operacyjny
2.1. Definicja i zakres controllingu operacyjnego
Controlling operacyjny jest powiązany z controllingiem strategicznym i razem z nim tworzy całościowy system, oznacza to, iż nie można go traktować jako odrębnego i niezależnego działu tej dziedziny. Controlling operacyjny nastawiony jest na regulację wewnętrznych procesów potrzebnych do kontroli i sterowania zyskiem przedsiębiorstwa w krótkim okresie. Decyzje dotyczą bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Najważniejsze cele tej gałęzi controllingu to: płynność, rentowność oraz efektywność przedsiębiorstwa. Ostateczne efekty można mierzyć za pomocą różnego rodzaju wskaźników oraz mierników. Do głównych zadań controllingu operacyjnego należą: sterowanie wynikiem, planowanie płynności, kontrola rentowności, jak również poprawa wykorzystania istniejących zasobów. Proces controllingu operacyjnego polega na przekształceniu najważniejszych planów strategicznych w plany operacyjne. Plany te muszą być odpowiednio dopasowane do części, z których składa się przedsiębiorstwo. Do najważniejszych instrumentów controllingu operacyjnego należą: krótkookresowy rachunek kosztów i wyników, analiza punktów krytycznych, budżetowanie oraz wskaźniki ekonomiczne. 2.2. Krótkookresowy rachunek kosztów i wyników
Tradycyjny rachunek kosztów i wyników oparty o koszty pełne nie dostarcza odpowiednich informacji zawierających dotyczących ponoszonych kosztów oraz osiąganych wyników. Tego typu informacje są użyteczne na potrzeby sprawozdań finansowych jak również podejmowania decyzji o charakterze długookresowym. Wykorzystywany w controllingu operacyjnym jest krótkookresowy rachunek kosztów i wyników, który można określić jako rachunek kosztów zmiennych. Opiera się on na podziale kosztów na stałe i zmienne. Koszty stałe są niezależne od wielkości produkcji, natomiast koszty zmienne są do niej proporcjonalne. Koszty zmienne powinny być rozliczane na poszczególne asortymenty produktów, natomiast stałe mają charakter bezwzględnie stały w określonych przedziałach wielkości produkcji. Bardzo istotny problem związany z rachunkiem kosztów stanowi sposób podziału kosztów całkowitych na zmienne oraz stałe. Zagadnienie to nie zostało uregulowane przepisami prawa i powinno być rozpatrywane z punktu widzenia konkretnego przedsiębiorstwa.
Aby móc sporządzić krótkookresowy rachunek wyników niezbędne jest przyjęcie odpowiednich założeń:
Przychód ze sprzedaży produktów jest proporcjonalny do ilości sprzedanych produktów.
Wzór 1
Przychód ze sprzedaży produktów
S = p x Q
Gdzie:
S - przychód ze sprzedaży produktów
p - cena sprzedaży produktów
(…)
… do roku, dla kilku kolejnych okresów.
2.5. Wskaźniki finansowe
Wskaźniki finansowe są relacjami miedzy różnymi zjawiskami finansowymi, jak również innymi kategoriami ekonomiczno-finansowymi. Zastosowanie wskaźników finansowych w controllingu ma na celu znalezienie powiązań ilościowych występujących pomiędzy różnymi zjawiskami finansowymi.
Istotne jest dobierając wskaźniki zwrócenie uwagi na ich właściwości…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)