Co to jest filozofia?
Filozofia nie jest nauką. Nauka odnosi się jakiegoś konkretnego przedmiotu, obiektywizuje go. W filozofii jest to utrudnione. Sama nazwa oznacza „miłość mądrości”. Przedmiotem filozofii nie jest wiedza, a mądrość, która ma wspólny czynnik z wiedzą, ale to nie to samo. Mądrość nie jest wiedzą, jest swego rodzajem niewiedzą, zaprzeczeniem dogmatyki (nie jej ignorancją). Świadczą o tym słowa Sokratesa „wiem, że nic nie wiem” wypowiedziane po długoletniej pracy na polu filozofii.
Podstawowa figurą filozofii jest pytanie, problem, a nie odpowiedź, rozwiązanie. Pytanie jest figurą otwartą, rodzącą niepokój. Stawiając pytanie dążymy do odpowiedzi, by je zamknąć. Filozofia jest kultywowaniem dystansu do wiedzy, czym charakteryzuje się mądrość.
Wolność, miłość, piękno, dobro, szczęście, to wartości stałe i niezmienne. Postęp w naukach dotyczących wiedzy jest jawny i widoczny, łatwo zaobserwować rozwój techniki, medycyny. W filozofii zaś jest problematyczny. Filozofia zadaje nam pytania; jak być wolnym?; Co to jest wolność?; Jak być szczęśliwym?; Jak być sprawiedliwym? - zajmuje funkcje praktyczną, określając sens naszego życia. Stopnie naukowe nie mają znaczenia, nie są wymierne. Domeną filozofii są pytania, na które ludzkość szuka odpowiedzi, każda odpowiedź jest jednak niezadowalająca, nie prowadzi do efektu, który by stanowił rozwiązanie problemu.
Sensem nauczania filozofii jest prowadzenie do namysłu, rozmyślań, poszukiwania odpowiedzi, a nie jej podania. Nie ma kompletnej definicji filozofii. Filozofia oddaje sytuację egzystencjalną, nastroje epok, w którym przyszło ludziom żyć. Filozofia w sposób metaforyczny udziela odpowiedzi, które nie wystarczą, tylko mają stymulować do pewnych przemyśleń, pamiętając o tym, że człowiek jest istotą dążącą do śmierci (jest to jedyna pewna rzecz w życiu)
Co nam daje filozofia?
Teoretycznie, w potocznym znaczeniu bezużyteczna. Tylko, co rozumiemy poprzez użyteczność…
Ideologiczny wymiar filozofii.
W przypadku nauk szczegółowych, naukowcy mogą mieć różne tezy, poglądy w jakiś kwestiach, mogą się spierać w sprawie jakiegoś rozwiązania. Ale, są zgodni, czym jest np. fizyka. W filozofii jeden filozof będzie oskarżał drugiego, że jego poglądy nie mają charakteru filozoficznego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)