Co to jest demokracja?

Nasza ocena:

5
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Co to jest demokracja? - strona 1

Fragment notatki:

Co to jest demokracja ? Demokracja jest systemem politycznym , nie ekonomicznym . W przeszłości mówiło się , że jest jeden model demokracji , w którym obywatele są równouprawnieni , w którym istnieją różnego typu instytucje . Dzisiaj mówi się , że nie ma jednego modelu demokracji , że nie można powiedzieć , że musi istnieć zespół jakichś instytucji , który by decydował o tym , że ustrój jest demokratyczny . Niemniej możemy sobie przytoczyć jakby ogólną definicję , która mówi co powinno być spełnione by można było uznać jakiś system za demokratyczny . Podkreśla się , że mówimy o współczesnej demokracji politycznej wtedy , gdy sprawujący władzę są odpowiedzialni na forum publicznym przed obywatelami .
Obywatele działają za pośrednictwem obieralnych przedstawicieli współzawodniczących i współpracujących zarazem ze sobą . Możemy powiedzieć , że system rządów opiera się na pewnym zespole wzorców określających sposoby obsadzania stanowisk publicznych i cechy osób , które mogą być dopuszczane , bądź nie do sprawowania tych stanowisk i określają strategię zdobywania tych stanowisk i reguły funkcjonowania na danym stanowisku .
Mówi się , że warunkiem jest tutaj instytucjonalizacja tych wzorców , innymi słowy - utrwalenie wzorców , co oznacza , że wzory te są znane i utrwalone w nawykach przynajmniej części społeczeństwa . Np. na ogół naszą reakcję negatywną budzi fakt , że ktoś łamie prawo , jeżeli ktoś bierze łapówki to budzi to nasze oburzenie , czyli oznacza to tyle , że my wiemy co należy robić i że wielu ludzi wolałoby nie płacić łapówek uważając , że jeśli to robią to jest to przymus , a nie że jest to rzecz normalna . Czyli ,że normy te są znane i utrwalone w społeczeństwie .
Możemy również powiedzieć , że w krajach , w których istnieje system demokratyczny mogą mieć węższą , lub szerszą sferę publiczną . Możemy powiedzieć , że są kraje , w których więcej zachowań jest objętych normami , a na straży stosowania się do tych norm stoi przymus państwowy .
Są takie kraje , w których ta sfera życia społecznego jest węższa i tak np. zwolennicy liberalnej formy demokracji uważają , że więcej spraw powinno pozostawać w sferze życia prywatnego i indywidualnej odpowiedzialności ludzi . Gdy np. społeczeństwa o ustrojach socjal demokratycznych uważają , że sfera publiczna powinna być szersza i ze państwo powinno stać na jej straży . Np. co to znaczy , gdy pewne działania wchodzą w zakres powinności państwa , bo np. jeśli chodzi o opiekę zdrowotną , czy to państwo powinno ją zapewnić , czy sami mamy o to zadbać . W systemach socjaldemokratycznych opiekę zdrowotną uważa się , że powinno się roztoczyć nad wszystkimi obywatelami . ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz