Ciężar stały - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ciężar stały - wykład - strona 1 Ciężar stały - wykład - strona 2 Ciężar stały - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Ciężar stały
Na ciężar stały konstrukcji składa się ciężar własny konstrukcji oraz ciężar tzw. wyposażenia (nawierzchni, barier, balustrad, urządzeń dylatacyjnych, słupów oświe­tleniowych itp.). Do ciężarów stałych zalicza się również ciężar urządzeń obcych: kabli energetycznych czy telekomunikacyjnych, wodociągów, gazociągów itp., któ­re mogą być mocowane do konstrukcji. Ciężary urządzeń obcych przyjmuje się na podstawie wykonanych pomiarów inwentaryzacyjnych (jeśli sprawdza się noś­ność konstrukcji) lub projektów branżowych. Ciężary wymienionych urządzeń na­leży uwzględniać, jako obciążenia przyłożone do konstrukcji w miejscach ich pod­parcia czy podwieszenia.
Ciężar własny konstrukcji można ustalać w dwóch różnych sytuacjach:
- w fazie projektowania,
- przy sprawdzaniu nośności istniejącego obiektu.
Ciężar własny konstrukcji na etapie projektowania oblicza się na podstawie wstępnie przyjętych przekrojów. Na rym etapie obliczania może się okazać, że wymiary konstrukcji ustalone na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościo­wych różnią się od wstępnie przyjętych. Zachodzi wtedy konieczność weryfikacji wstępnie przyjętych ciężarów. Jeśli różnica okaże się zbyt duża, należy powtórzyć obliczenia. Na ogół przyjmuje się, że dla różnicy nie przekraczającej 5% nie za­chodzi konieczność korekty obliczeń. W przypadku sprawdzania nośności istnie­jącej konstrukcji ciężar własny przyjmuje się na podstawie rzeczywistych prze­krojów, uwzględniając stosowne dodatki ciężaru, np. na spoiny, żebra usztywnia­jące itp.
Pozostałe ciężary stałe działające na konstrukcję można z dużą dokładnością oszacować już na etapie projektowania. Jednak w czasie eksploatacji obiektu obcią­żenie to może ulec nieprzewidzianym zmianom, np. zostanie wykonana dodatkowa warstwa nawierzchni czy też zmieniona konstrukcja balustrady. Z tego powodu w obliczaniu stanów granicznych nośności zróżnicowano współczynniki obciąże­niowe przyjmowane na etapie wymiarowania i sprawdzania konstrukcji. Gdy prze­widywane są ewentualne zmiany, np. w konstrukcji nawierzchni, powinno się przyj­mować większą wartość współczynnika obciążeniowego (yf = 1,5), natomiast w przy­padku, gdy sprawdza się aktualną nośność konstrukcji i uwzględnia wymiary wszyst­kich elementów na podstawie obmiaru, można zastosować mniejszą wartość współ­czynnika obciążeniowego (yf = 1,2), taką samą jak przy obliczaniu sil od ciężaru własnego konstrukcji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz