Ciepłownictwo - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ciepłownictwo  - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

Ciepłownictwo, informacje podstawowe.
Dział techn. zajmujący się wytwarzaniem, przesyłaniem oraz wykorzystaniem ciepła. Układy ciepłownicze składają się z: źródło ciepła (wytwarzana jest moc cieplna np. kotłowia, ciepłownia, elektrociepłownia), przewody przesyłowe, urządzenia u odbiorców.
Sieć ciepłownicza: układ przewodów, którymi nośnik ciepła płynie od żródła do odbiorców i wraca po oddaniu ciepła. Ze względu na usytuowanie wzgl.źródła ciepła i ilość transportowanego nośnika ciepła, sieć dzilimy na: tranzytowa, magistralna, odgałęźna, osiedlowa, przyłącza sieci. Ukształtowanie sieci ciepłowniczej jest to poziomy geometryczny kształt przedstawiający na planie sposób i kierunek prowadzenia przewodów, na którym podane jest źródło i odbiorcy ciepła. Typy ukształtowań:
a.) Sieć promieniowa- łatwość obliczeń, niski koszt budowy, w przypadku awarii oddzielone są duże ilości odbiorców, b.) Pajęcza- każdy odbiorca połączony ze źródłem ciepła, bardzo kosztowna, ale niezawodna bo w przypadku awarii nie trzeba odłączać innych, realizuje się na małym obszarze. c. ) Kratownicowa dobre w regularnych miastach, duża niezawodność, bo odbiorca ciepło otrzymuje z dwóch kierunków, może być kilka źródeł, łatwo zrobić przyłącze. d) Pierścieniowe - stosunkowo nie duże koszty budowy i eksploatacji, można rozbudowywać w różnych kierunkach, niezawodna
e) Wielopierścieniowe-może być kilka źródeł, stosowane w dużych miastach
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz