Choroba Parkinsona - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 1603
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Choroba Parkinsona - wykład - strona 1 Choroba Parkinsona - wykład - strona 2 Choroba Parkinsona - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona (PD - Parkinson's Disease) manifestuje się zaburzeniami ruchowymi które pojawiają się w różnych częściach ciała.. Objawy: Objawy choroby Parkinsona pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilku lat. Początkowo chorzy zauważają pewne spowolnienie ruchowe i jakby niezgrabność w ruchach. Niekiedy wiążą oni te objawy ze zmianami reumatycznymi lub po prostu ze starszym wiekiem. Jednak po pewnym czasie chorzy z chorobą Parkinsona zauważają u siebie zaburzenia równowagi lub trudności z wykonywaniem takich prostych czynności jak wstawanie z krzesła czy z łóżka. Na tym etapie choroby pacjent z reguły zjawia się u lekarza. Nie wszystkie objawy parkinsonizmu muszą wystąpić u każdego chorego. Klasyczne objawy choroby to: sztywność mięśniowa (zwiększenie napięcia mięśniowego),
spowolnienie ruchowe (bradykinezja),
drżenie spoczynkowe (u niektórych chorych),
trudności w rozpoczynaniu wykonywania ruchów dowolnych,
U chorych pojawiają się trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych. W efekcie zmienia się ich charakter pisma które staje się coraz mniejsze i niewyraźne. Mogą się pojawić różne, inne objawy choroby takie jak:
specyficzny rodzaj drżenia palców i kciuka określany jako "kręcenie pigułek",
trudności w inicjacji ruchów dowolnych, przodopochylenie tułowia, zaburzenia chodu: małe, szurające kroczki i brak balansowania kończyn górnych, zaburzenia równowagi - u chorych z chorobą Parkinsona często zdarzają się upadki,
niewyraźna, cicha mowa, trudności w połykaniu (rzadko),
brak mimiki twarzy, rzadkie mruganie,
Występowanie:
Oceniono, że w roku 1990 było ok. 4.000.000 osób dotkniętych tym schorzeniem. Ponieważ jest to choroba występująca głównie w starszym wieku, ok. 2/3 chorych ma ponad 65 lat. Częstość występowania w Europie, u osób powyżej 60 roku życia oceniana jest na ok. 1,6%. Jednak, co najmniej 1 z 10 chorych zachorował przed 50 rokiem życia. Etiologia choroby:
Choroba rozpoczyna się zmianą zwyrodnieniową komórek nerwowych znajdujących się w pewnych rejonach mózgu zwanych jądrami podstawy, które to jądra odgrywają ważną rolę w kontroli czynności ruchowych. W jednym z tych jąder, a mianowicie w istocie czarnej znajdują się barwnikonośne komórki nerwowe (neurony), które wytwarzają bardzo ważny chemiczny neuroprzekaźnik zwany dopaminą. Dopamina powstaje z prekursorowego związku chemicznego zwanego lewodopą i jest ona odpowiedzialna za koordynację czynności ruchowych. W chorobie Parkinsona te komórki wytwarzające dopaminę obumierają i w ten sposób zostaje zaburzony, ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz