To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Charles Tilly w swojej pracy pt. „Rewolucja i rebelia” stara się stworzyć obiektywną definicję rewolucji. Rozważając jak ona powinna wyglądać przytacza jedną autorstwa Petera Calverta, który twierdzi że składa się ona z następujących elementów:
procesu, w którym polityczne kierownictwo państwa ulega coraz dalej idącej dyskredytacji w oczach całej ludności lub jej odłamów
zmianę rządu w ściśle określonym czasie poprzez użycie siły zbrojnej lub wiarygodną groźbę jej użycia - czyli jednorazowe wydarzenie
mniej lub bardziej spójny program zmian w instytucjach politycznych lub społecznych państwa, czy też w obu tych płaszczyznach - zmian pobudzonych przez przywództwo polityczne po tym, gdy nastąpiło wydarzenie rewolucyjne (przejęcie władzy)
mit polityczny, który pochodzącemu z rewolucyjnej zmiany przywództwu politycznemu nadaje krótkotrwały status legalnego rządu państwa
Tilly uznaje jednak tę definicję za zbyt ograniczoną, gdyż uwzględnia ona jedynie rewolucje dokonywane przy użyciu przemocy, co wykreśla z zakresu tego pojęcia różne zjawisko ekonomiczne i społeczne jak np. rewolucję przemysłową. Sam Tilly rozróżnia sytuację rewolucyjną i następstwa rewolucji, uważając że właściwa definicja rewolucji leży między tymi dwoma wymiarami.
Wyjaśniając znaczenie pojęcia sytuacja rewolucyjna przywołuje następujące słowa Lwa Trockiego: „Narastanie historycznych przesłanek rewolucji prowadzi w okresie bezpośrednio poprzedzającym jej wybuch do sytuacji, w której klasa powołana do ustanowienia nowego systemu społecznego, chociaż jeszcze nie panuje nad całością kraju, skupia w swoich rękach znaczącą część władzy państwowej - podczas, gdy oficjalne aparaty państwa nadal jeszcze znajdują się w rękach starych władców. Początkowa dwuwładza jest cechą charakterystyczną każdej rewol ucji” . Na podstawie tejże koncepcji dualizmu władzy, swoją definicję rewolucji postanowił ukuć Peter Amann, który twierdził że „rewolucja zaczyna się wtedy, gdy wyłania się więcej niż jeden blok władzy, postrzegany przez część ludności jako legalny i suwerennym a kończy, gdy zostaje tylko jeden blok władzy” . Ów blok może występować w postaci partii, klasy społecznej itd., jednakże może on tworzyć koalicję. Tilly idąc za myślą Trockiego i Amanna podkreśla, że wielowładza jest cechą charakterystyczną sytuacji rewolucyjnej. Na tej podstawie tworzy jej definicję: „Sytuacja rewolucyjna zaczyna się wtedy, gdy rząd pozostający uprzednio pod kontrolą jednego suwerennego organizmu politycznego, staje się celem efektywnych, konkurencyjnych i wykluczających się roszczeń ze strony dwóch lub więcej organizmów politycznych. Kończy się zaś wtedy, gdy pojedynczy organizm polityczny uzyskuje kontrolę nad rządem” . Takie mnożenie organizmów politycznych zachodzi jego zdaniem w 4 różnych okolicznosciach:
(…)
…. przez stopniowe działanie.
Jednak jak dochodzi do wymiany grup posiadających władze? Przywołuje tu ponownie Trockiego, który twierdził, że potrzebne jest do tego opanowanie wojska i policji, czyli aparatu przemocy.. Przykładem jest atak na Pałac Zimowy. Jednakże zauważa, że potrzebne jest do tego poparcie i mobilizacja społeczeństwa, a przynajmniej jego części. Dzięki tej mobilizacji można osłabić…
… politycznego próbują podporządkować sobie inny, poprzednio od nich niezależny. Często nazywa się takie zjawiska wojną lub rewolucją. Przykładem może być aneksja Teksasu przez USA lub przejmowanie władzy przez komunistów w Europie Śr.-Wsch. po II WŚ.
2. Członkowie podporządkowanego uprzednio organizmu politycznego np. grupa konkurentów mająca władzę w rządzie regionalnym zapewniają sobie suwerenność. Często…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)