Charakterystyka stanu gazowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

CHARAKTERYSTYKA STANU GAZOWEGO Gazy - to ciała, które nie mają określonego kształtu i objętości. Dzięki swej zdolności do rozprężania się przyjmują one kształt i objętość naczynia w którym się znajdują. Prawa gazu doskonałego:
cząsteczki to kule doskonale sprężyste, bezwymiarowe nie oddziałują na siebie cząsteczki gazu doskonałego znajdują się w ciągłym ruchu, jest to ruch prostoliniowy, chaotyczny
Objętość gazu zależy od ciśnienia. Dla danej temperatury zależność tę można wyznaczyć za pomocą równania empirycznego:
Równanie to nazywa się równaniem winalnym. Wartość współczynników winalnych (K1,K2...) dobiera się na podstawie doświadczeń. W przypadku dostatecznie dużej objętości, a małego ciśnienia wyrazy te możemy pominąć, wówczas równanie przybiera postać: pV = K­1 Dla jednego mola substancji równanie ma postać: pV = RT R - stała gazowa Dla n - moli cząsteczek gazu równanie ma postać: pV = nRT (równanie Clapperon'a)
Prawo Boyla - Mariotta (przemiana izotermiczna) - w stałej temperaturze iloczyn ciśnienia i objętości gazu doskonałego zachowuje stałą wartość p * V = constans T= constans Prawo Gay - Lussaca (przemiana izobaryczna) - pod stałym ciśnieniem objętość gazu doskonałego zmienia się wprost proporcjonalnie do jego temperatury. Kinetyczna teoria gazów - zakłada, że gazy składają się z ogromnej liczby małych cząstek, doskonale sprężystych poruszających się bezwładnie we wszystkich kierunkach. Tory ruchu są prostoliniowe, a kierunek ruchu ulega zmianie jedynie w czasie zderzeń z innymi cząsteczkami lub ścianami naczynia. Cząsteczki poruszają się z różną prędkością. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz