Charakterystyka spółek-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 511
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka spółek-opracowanie - strona 1 Charakterystyka spółek-opracowanie - strona 2 Charakterystyka spółek-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Charakterystyka spółek Spółka-określone w umowie zrzeszenie osób bądź kapitału utworzone celem prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka stanowi jeden z rodzajów formy organizacyjno-prawnej, pod postacią której funkcjonują przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia podstawy ekonomicznej utworzenia spółki, dzieli się je na spółki: osobowe (spółki cywilne, spółki jawne, spółki komandytowe) i kapitałowe (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne). Podział spółek: • spółka osobowa - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna .  Spółka jawna - spółka działająca na podstawie prawa handlowego. Nie różni się w zasadzie od spółki cywilnej, konieczne jest natomiast jej zarejestrowanie w rejestrze handlowym oraz ścisłe przestrzeganie reguł oznaczenia firmy, czyli nazwy spółki.  Została utworzona, aby eliminować a potem zastąpić niedoskonałą spółkę cywilną. Spółki cywilne muszą być przekształcone w spółki jawne, gdy ich obroty (przychód ze sprzedaży towarów i usług osiągnięty w określonym czasie, np. roku kalendarzowym) w kolejnych dwóch latach przekraczają 400 tys. euro.  Wspólnicy spółki jawnej za zobowiązania firmy odpowiadają bez ograniczenia, majątkiem firmy i majątkiem osobistym.  Firma spółki jawnej musi zawierać nazwiska wszystkich wspólników albo nazwisko i przynajmniej pierwszą literę imienia jednego lub kilku wspólników z dodatkiem wskazującym na tę spółkę. Spółki jawne najczęściej zakładane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej na większą skalę. Ze względu na koszty związane z rejestracją spółki jawnej i jej podobieństwo do spółki cywilnej tego typu forma nie istnieje w zasadzie w życiu gospodarczym. Spółka jawna nie ma osobowości prawnej. Spółka partnerska - spółka osobowa zakładana przez co najmniej 2 osoby o różnych lub takich samych zawodach, których wykonywanie w ramach tej spółki jest działalnością gospodarczą.  Umowę spółki zawiera się w formie aktu notarialnego (dokument sporządzony przez notariusza, stwierdzający treść czynności prawnych) i rejestruje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Każdy partner może reprezentować spółkę samodzielnie, chyba, że w umowie zapisano inaczej. Partner nie odpowiada za zobowiązania spółki powstałe w wyniku działań innych partnerów lub osób zatrudnionych przez spółkę.  Spółka komandytowa - spółka osobowa.  Powstaje z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, a jej umowa powinna być zwarta pisemnie w formie aktu notarialnego. W nazwie spółki powinno znajdować się nazwisko co najmniej jednego komplementariusza (wspólnika, który za zobowiązania spółki odpowiada bez ograniczenia - majątkiem firmy i osobistym; może być ich kilku). Odpowiedzialność wspólnika (komandytariusza; może być ich kilku) jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej.

(…)

…, dzieli zyski.  Rada Nadzorcza pełni funkcję kontrolną nad Zarządem. Składa się z 5 członków ( w tym prezesa i wiceprezesa). Sprawuje ona stały nadzór nad działalnością spółki, bada bilans spółki, zawiesza z ważnych powodów członków Zarządu, stawia wnioski na Walnym Zgromadzeniu o udzielenie Zarządowi skwitowania z wykonywania obowiązków (wotum zaufania). Zarząd składa się z 3 członków (w tym prezesa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz