Charakterystyka mediów transmisyjnych światłowodowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka mediów transmisyjnych światłowodowych - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Charakterystyka mediów transmisyjnych światłowodowych.
Światłowód jest to cienkie włókno wykonane przeważnie ze specjalnego gatunku szkła kwarcowego (SiO2). Sama transmisja w światłowodzie odbywa się za pomocą fal świetlnych z zakresu bliskiego podczerwieni, a nie jak to się dzieje w mediach miedzianych za pomocą fal o częstotliwościach radiowych lub mikrofalowych. Dzięki tej technice stosuje się zupełnie inne urządzenia umożliwiające współpracę w przeciwieństwie do transmisji danych z udziałem przewodu metalowego. Po stronie nadawczej konieczne jest stosowanie przetwornika zamieniającego sygnał elektryczny na sygnał optyczny (diody laserowe lub elektroluminescencyjne) i wprowadzenie go (wiązki światła niosącej informacje) do włókna światłowodowego. Z kolei od strony odbiorcy (odbiornika) należy zastosować przetwornik, który dokona zamiany sygnału optycznego na sygnał elektryczny (tzw. fotodetektory). Można podzielić światłowody na: planarne (warstwowe), włókniste i paskowe.
Parametry światłowodów: tłumienność światłowodu (straty mocy optycznej sygnału, zmniejszenie odległości transmisji), dyspersja chromatyczna i modowa, apertura numeryczna
Zalety: bardzo duża przepustowość transmisyjna, mała tłumienność jednostkowa, odporność na zakłócenie elektromagnetyczne, jakość i niezawodność transmisji, transmisja na duże odległości bez konieczności wzmacniania sygnału.
Wady: Technika stosunkowo bardzo droga, konieczność stosowania specjalnych kosztownych urządzeń, skomplikowana instalacja.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz