Transmisja sygnałów analogowych i cyfrowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Transmisja sygnałów analogowych i cyfrowych - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Transmisja sygnałów analogowych i cyfrowych.
Transmisja sygnałów (danych) - to dział telekomunikacji, który zajmuje się przekazywaniem informacji pomiędzy urządzeniami do transmisji danych. Transmisja odbywa się na dowolną odległość, z określoną szybkością i dokładnością. Do transmisji wykorzystuje się różne róże media transmisyjne jak kable miedziane, koncentryczne, światłowodowe, fale radiowe. Sygnały transmitowane mogą być analogowe lub cyfrowe. W sygnałach analogowych wielkość niosąca informację zmienia swoją wartość w sposób ciągły i w dowolnym przedziale zmian, liczba jej wartości jest nieograniczona - sygnał jest reprezentowany z nieskończoną dokładnością (trudno jest go więc zmierzyć).
Sygnał cyfrowy nazywamy sygnał, którego wielkość niosąca informację przyjmować może ściśle określoną i skończoną liczbę wartości. Liczba wartości wielkości niosącej informację w najprostszym przypadku może być ograniczona do dwóch i wtedy mamy do czynienia z sygnałem binarnym.
Aby dokonać transmisji sygnałów analogowych wykorzystywany jest sygnał pomocniczy o wysokiej częstotliwości (fala nośna), na który nanosimy transmitowaną informację, w postaci tzw. modulacji amplitudy, albo częstotliwości. Tak transmitowane są audycje radiowe i telewizyjne, koncerty i mecze futbolowe. Sygnały transmisji danych między komputerami są sygnałami cyfrowymi. Sygnały cyfrowe przyjmują kilka z możliwych wartości, sygnały binarne - jedną z dwu wartości ”1” lub ”0”. Skonstruowane specjalne przetworniki A/D pozwalają zapisać sygnał analogowy jako strumień liczb binarnych. Sygnał analogowy możemy zamienić na cyfrowy przez próbkowanie go w określonym rytmie i kwantyzację wartości próbek. W procesie próbkowania należy pamiętać o kryterium Nyquist'a. Transmisja cyfrowa staje się uniwersalnym sposobem na przesyłanie: dźwięku, obrazu i danych cyfrowych. Powiększanie pojemności łączy telekomunikacyjnych jest naturalnym celem ich rozwoju w okresie ostatnich 150 lat. Początek tej drogi to telegraf, następnie telefonia przewodowa i transmisja radiowa. Następnie na pierwszym planie pojawiła się telekomunikacja optyczna, oparta o światłowody. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz