To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Charakterystyka gruntów i ich klasyfikacja
Prawidłowość projektowania i realizacji budowli ziemnych, niezależnie od ich rodzaju, wymaga znajomości podstawowych parametrów gruntów, takich jak struktura, skład, właściwości fizyczne i chemiczne, właściwości wytrzymałościowe itp. Klasyfikacją gruntów do celów budowlanych uwzględniającą wyżej wymienione cechy fizyczne, wytrzymałościowe, chemiczne i mechaniczne zajmuje się norma PN-86/B-02480.
Ze względu na możliwości techniczne wykonania robót ziemnych stosuje się podział gruntów na kategorie uwzględniające stopień trudności odspojenia i wydobycia urobku; podział ten obrazuje tabl. 5.1, w której omówiono grunty w stanie naturalnego zawilgocenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na grunty kategorii I-i-V, gdyż one głównie stanowią materiał do wykonywania budowli ziemnych; właściwości techniczne tych gruntów zmieniają się znacznie w zależności od stopnia ich wilgotności.
Powoduje to z kolei zmniejszenie wydajności maszyn i sprzętu ze względu na oblepianie, zmniejszanie stopnia napełnienia itp. Do kosztorysów oraz do obliczeń kart pracy przyjęto podział gruntów na cztery zasadnicze kategorie. Są to:
Kategorie I-f-II, do których zalicza się: gleby uprawne z darnią lub korzeniami grubości do 30 mm, less wilgotny, nasyp z piasku oraz piasku mało gliniastego z odpadami drewna, piasek gliniasty, piasek wilgotny, torf z korzeniami grubości do 30 mm.
Kategoria III, do której zalicza się: glebę uprawną z korzeniami grubości ponad 30 mm, glinę wilgotną - twardoplastyczną i plastyczną, ił wilgotny twardoplastyczny, less półzwarty, madrę gliniastą, namuły rzeczne gliniaste, nasyp zleżały z piasku gliniastego, pyłu lub lessu z gruzem lub z odpadami drewna, pospółki, piasek gliniasty półzwarty, torf z korzeniami grubości ponad 30 mm, żwir. Kategoria IV obejmująca glinę wilgotną półzwartą i zwartą oraz zwałową z głazami do 10% objętości, ił mało wilgotny półzwarty i zwarty, less suchy, nasyp zleżały z gliny, ił z gruzem lub odpadami drewna, otoczaki o średnicy do 90 mm, gruz budowlany, żwir zwarty, pospółkę zwartą.
Grunty znajdujące się w tabl. 5.1 powyżej kategorii IV kosztorysuje się według cenników robót skalnych i górniczych. Zasady kosztorysowania przewidują również podział na dwa rodzaje gruntów pod względem nasycenia wodą:
— grunty suche lub normalnej wilgotności,
— grunty mokre.
W robotach ziemnych ręcznych za grunt mokry przyjmuje się grunt zalegający poniżej poziomu zwierciadła wody gruntowej. W robotach zmechanizowanych za grunt mokry przyjmuje się taki grunt, przy którego odspojeniu i ładowaniu koparka pracuje na materacach, przy czym dla gruntów oblepiających osprzęt stosuje się dodatkowe współczynniki. Przy gruntach mokrych, zalegających poniżej poziomu wód gruntowych, stosuje się odpowiednie dopłaty. Wycen według wyżej wymienionych kategorii nie stosuje się również do gruntów kurzawkowych oraz takich, które grożą osuwiskami.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)