To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
I. PODSTAWY TEORETYCZNE Ceramiką budowlaną nazywamy wyroby uformowane, a następnie wypalone lub spieczone z glin albo ich mieszanin (mas ceramicznych).
Ze względu na strukturę wyroby ceramiczne dzielimy na 3 grupy:
Grupa pierwsza obejmuje wyroby o strukturze porowatej i nasiąkliwości wagowej do 22%. Należą do niej wyroby:
ceglarskie, to jest cegły pełne, cegły dziurawki, cegły kratówki, pustaki ceramiczne do ścian działowych, ścienne pustaki ceramiczne pionowo drążone, pustaki wentylacyjne, pustaki do przewodów dymowych, pustaki stropowe: Ackermana, DZ-3, Fert, Cerit; dachówki: karpiówki, zakładkowe, holenderki, marsylki, pola, mniszka, mnich i gąsiory; rurki drenarskie;
szkliwione: kafle oraz płytki ścienne;
ogniotrwałe: kształtki i cegły szamotowe, kształtki krzemionkowe, i termolitowe.
B. Grupa druga obejmuje wyroby o strukturze spieczonej i nasiąkliwości wagowej dochodzącej do 12%. Do niej zalicza się cegły budowlane klinkierowe, cegły kanalizacyjne, cegły kominówki, klinkier drogowy, płytki klinkierowe, kształtki podokienne, płytki podłogowe terakotowe, płytki i kształtki kamionkowe, ścienne szkliwiowe, płytki kamionkowe kwasoodporne, krzemionkowe rury i kształtki kanalizacyjne.
Grupa trzecie obejmuje ceramikę półszlachetną, to jest wyroby fajansowe. Do niej należą płytki ścienne szkliwione, przybory sanitarne, jak: umywalki, miski ustępowe, zlewozmywaki itp.
Pustaki do przewodów dymowych (PN-73/B-12007) produkuje się w 2 typach: P - bez otworu wlotowego i P0 - z otworem. Powinny mieć kształt prostopadłościanu o prostych krawędziach i płaskich powierzchniach; kształt i wymiary rowków - dowolne, głębokość -2 mm, 2/3 powierzchni z rowkami; wytrzymałość na ściskanie (bada się tylko dla pustaków bez otworu bocznego) - min. 5 klasa; nasiąkliwość metodą moczenia powinna wynosić od 3 do 18 %. Dopuszczalna obecność marglu - maksymalnie 4 odpryski na powierzchniach nie większe niż 15 mm o największej głębokości 5 mm. Nie powinny mieć wykwitów ani innych uszkodzeń. Obecność soli - dopuszcza się występowanie niewielkich nalotów, nie dających się usunąć ostrym narzędziem. Przy zmianach temperatur nie powinny wykazywać pęknięć, rys, odprysków ani innych uszkodzeń.
Próbki do badań należy pobierać losowo z zachowaniem postanowień postanowień PN-B-12016 dotyczących liczebności i sposobu przygotowania próbki.
Zasady pobierania próbek W pobierania próbek do losowych badań laboratoryjnych należy z każdej dziennej partii wyrobów wywiezionej z pieców pobrać w sposób losowy na ślepo 3 sztuki i odkładać je w przeznaczonym do tego, suchym, zadaszonym miejscu. Wyroby nagromadzone w powyższy sposób w zakresie miedzy badaniami uważa się za pełna partie, z której pobiera się w sposób losowy na ślepo do badania:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)