Cena i jej funkcje - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 812
Wyświetleń: 2611
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cena i jej funkcje - wykład - strona 1 Cena i jej funkcje - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Cena i jej funkcje.
CENA obok popytu i podaży jest podstawowym elementem rynku bo od poziomu cen i relacji między cenami różnych towarów zależy wszystko co się dzieje na rynku.
Funkcje ceny : agregacyjna - ponieważ ceny umożliwiają mierzenie zarówno nakładów jak i efektów co tworzy warunki do prowadzenia rachunku ekonomicznego
informacyjna - ceny stają się parametrem w oparciu o który podejmuje swoje decyzje zarówno konsument jak i producenci
redystrybucyjna- poprzez zmiany poziomu cen i relacji pomiędzy nimi można powodować przesunięcia dochodów przedsiębiorstwa i gospodarstw domowych oraz różnych grup społecznych
Równowaga rynkowa.
Z daną ceną związane są zawsze określone rozmiary popytu i podaży. Cena tworzy więc konkretną relację między nimi. Wysokiej cenie odpowiada niski popyt i wysoka podaż i odwrotnie.
Przy wysokiej cenie występuje nadwyżka rynkowa, ilość o jaką rozmiary podaży przewyższają rozmiary popytu przy danej cenie ( P2) Nadwyżka spada wraz z obniżaniem się ceny i znika gdy cena osiąga poziom P 1. Gdy cena obniży się do poziomu P 0 powstaje niedobór rynkowy -ilość o jaką rozmiary popytu przewyższają rozmiary podaży przy danej cenie. Najwyższy niedobór występuje przy najniższej cenie. Sytuację w której rozmiary podaży równają się rozmiarom popytu nazywamy równowagą rynkową. Cena odpowiadająca takiemu stanowi określana jest mianem ceny równowagi. (P1)
Jeżeli rozmiary podaży nie odpowiadają rozmiarom popytu w danym okresie to wtedy występuje nierównowaga rynkowa. Może ona mieć postać albo nadwyżki albo niedoboru rynkowego.
Cena odpowiadająca takiemu stanowi to cena nierównowagi. Taka cena (stan nierównowagi) może często występować na rynku . Naturalnym zachowaniem uczestników rynku jest dążenie do stanu równowagi.
Konkurencja doskonała
W warunkach konkurencji doskonałej działa samoczynny mechanizm likwidujący brak równowagi na rynku. W przypadku wystąpienia nadwyżki rynkowej, czyli sytuacji w której podaż przewyższa popyt producenci są skłonni obniżać cenę. Obniżanie ceny prowadzi do jednoczesnego wzrostu popytu oraz spadku podaży. Proces ten trwający w czasie doprowadzi do zrównania podaży z popytem. W przypadku wystąpienia niedoboru rynkowego czyli w sytuacji w której popyt przewyższa podaż, nabywcy są gotowi zapłacić za nie wyższą cenę. Rosnąca cena prowadzi do obniżenia popytu oraz do wzrostu podaży(tutaj również dojdzie do wyrównania się tych dwóch wielkości, ukształtuje się stan równowagi.) ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz