Cele i zasady polityki regionalnej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 413
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cele i zasady polityki regionalnej - strona 1 Cele i zasady polityki regionalnej - strona 2 Cele i zasady polityki regionalnej - strona 3

Fragment notatki:

Cele i zasady polityki regionalnej
Politykę spójności UE determinują jej cele, które należy rozumieć jako określone obszary lub sektory problemowe. Cele polityki spójności na lata 2007-2013 zostały silnie podporządkowane realizacji założeń Strategii Lizbońskiej (60% środków w ramach celu Konwergencja; 75% środków w ramach celu Konkurencyjność regionalna i ztrudnienie)..
Cele określone na lata 2007-2013:
1) Konwergencja
2) Konkurencyjność regionalna i zatrudnienie
3) Europejska współpraca terytorialna
Ad. 1)
Cel Konwergencja (zbieżność) - ukierunkowany na przyspieszenie konwergencji najsłabiej rozwiniętych państw członkowskich i regionów poprzez poprawę warunków wzrostu i zatrudnienia dzięki:
zwiększaniu ilości oraz poprawie jakości inwestycji w kapitał rzeczowy i ludzki, rozwojowi innowacyjności i społeczeństwa opartego na wiedzy,
zdolnościach adaptacyjnych do zmian gospodarczych i społecznych,
ochronie i poprawie jakości środowiska naturalnego
zwiększaniu wydajności administracji.
Kwalifikowalność:
Regiony poziomu NUTS 2 (województwa), których PKB na mieszkańca

(…)

… koordynację pomocy z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Rybackiego, interwencji Europejskiego Banku Inwestycyjnego i innych istniejących instrumentów finansowych. Konieczność zapewnienia koordynacji wiąże się z:
Usunięciem z zakresu polityki spójności wsparcia dla obszarów wiejskich i obszarów zależnych…
…% średniego PKB UE-15, ale których nominalny PKB na mieszkańca przekroczył 75% średniego PKB W UE-25 (wsparcie przejściowe)
Państwa członkowskie, których DNB (dochód narodowy brutto) wynosił mniej niż 90% średniego DNB UE-25, posiadające program zmierzający do spełnienia warunków konwergencji gospodarczej
Państwa członkowskie kwalifikowane do finansowania z Funduszu Spójności w 2006 r., które utrzymałyby…
… transnarodowych z podziałem na programy),
współpracy międzyregionalnej i wymiany doświadczeń na właściwym szczeblu terytorialnym (całe terytorium UE).
Zasady
Zasada koncentracji
W myśl zasady koncentracji środki płynące z UE są przeznaczone na osiągnięcie określonych celów i kierowane w szczególności do obszarów, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej. Interwencje z funduszy unijnych nie powinny być rozproszone, lecz mają wspierać określone zadania.
Programy operacyjne mogą być finansowane z jednego funduszu; zasada jeden program - jeden fundusz.
Zasada dodatkowości/współfinansowania
Zasada dodatkowości (współfinansowania) oznacza, że środki z funduszy strukturalnych oraz funduszu spójności mają uzupełniać fundusze krajowe, a nie je zastępować. Jej stosowanie ma zapobiegać wypieraniu…
Zasada komplementarności
Uzupełnienie zasad dodatkowości i partnerstwa stanowi zasada komplementarności (dopełnienie, uzupełnienie). Polega na tym, że fundusze zapewniają pomoc uzupełniająca działania krajowe, w tym działania na poziomie regionalnym i lokalnym, włączając do nich priorytety UE, przy czym Komisja i państwa członkowskie zapewniają zachowanie komplementarności pomocy funduszy z innymi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz