To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Cele i zadania MFW
Geneza
Geneza sięga czasów kryzysu, kiedy Amerykanie udzielali pożyczki w I WŚ, a także kryzys w latach 30-tych.
1.07.1944 - Konferencja w Breton Woods (wcześniej była w Atlantic city) Trwała 22 dni.
Oficjalna nazwa konferencji: Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie monetarnej i finansowej.
Było 2 aktorów: Keynes (W.B.) i White (USA)
Cel konferencji: stworzenie organizacji, zarządzającej międzynarodowym systemem monetarnym + utworzenie Banku i odpowiedzialności za system finansowy.
Były przedstawiciele 44 państw ( w tym Chiny) + ZSRR wzięło udział
ZSRR podpisało, ale nie ratyfikowało porozumienie.
27 grudnia 1945 - podpisano porozumienie
1 marca 1946 - rozpoczął MFW działalność
Cel:
Zawarty w Art. Porozumienia
I Artykuł ma 6 celów: 1. popieranie międzynarodowej współpracy walutowej przez całą instytucję wyposażoną w aparat dla konsultacji i współdziałania w międzynarodowych sprawach walutowych
2.ułatwianie rozwoju i zrównoważonego wzrostu wymiany międzynarodowej oraz przyczynianie się do popierania i utrzymywania wysokiego poziomu zatrudnienia i dochodu realnego 3. przyczynianie się do stabilności walut, utrzymywanie uporządkowanych stosunków między członkami.
Unikanie deprecjacji waluty w celach konkurencyjnych
(Deprecjacja - spadek ceny towaru lub dobra. Termin używany w szczególności w odniesieniu do spadku wartości waluty krajowej względem waluty zagranicznej w systemie płynnych kursów walut. W systemie stałego kursu walutowego obniżanie wartości waluty krajowej nazywamy dewaluacją. Deprecjacja (dewaluacja) oznacza obniżenie siły nabywczej danego pieniądza w rozliczeniach międzynarodowych. )
4.pomaganie w tworzeniu wielostronnego systemu regulowania należności zakresie bieżących transakcji i w usuwaniu ograniczeń dewizowych, hamujących wzrost handlu dewizowego
5. wzmaganie ufności członków przez stawianie ich do dyspozycji środków Funduszu przy odpowiednim zabezpieczeniu w celu wyrównania bilansu płatniczego
6. skracanie czasu trwania i zmniejszanie stopnia braku równowagi w bilansach płatniczych poszczególnych członków w obrocie światowym.
Rola , zadania MFW
- udzielanie pożyczek
- pomoc techniczna - nadzór
- nadzór pojawia się w różnych sferach:
W międzynarodowym systemie monetarnym. Tzn., w analizie trendów rozwojowych w gospodarce i wpływ na system monetarny( co roku przeprowadza się)
Nadzór nad polityką gospodarczą i finansową państw członkowskich
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)