To tylko jedna z 10 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Cele i zadania komputerowego systemu SFC
Cele systemu SFC to:
-szczegółowe planowanie (harmonogramowanie) i sterowanie realizacją zleceń,
-decentralizacja decyzji dotyczących dokładnego planowania,
-uzyskanie przejrzystości przebiegu wytwarzania,
-integracja z nadrzędnymi przepływami informacji w przedsiębiorstwie.
Zakres zadań systemu obejmuje:
-przyjmowanie danych o zleceniach produkcyjnych oraz danych o planach obróbki,
-planowanie i sterowanie zleceniami,
-pozyskiwanie i przetwarzanie danych z produkcji.
Opis funkcjonalności systemu SFC
Funkcje zbudowanego systemu SFC można podzielić na:
-funkcje zarządzające,
-funkcje planujące,
-funkcje operacyjne.
Każda z tych funkcji jest zaimplementowana w oddzielnym module systemu SFC. Moduły te są autonomiczne. Każdy z nich odczytuje wymagane dane z bazy danych i zapisuje do niej określone dane. Ponieważ nie ma bezpośredniej komunikacji pomiędzy tymi modułami, to są one w pełni niezależne. Muszą być jedynie zapewnione odpowiednie dane w bazie danych, aby moduły te mogły je przetwarzać (na przykład zlecenia produkcyjne).
W przypadku takiej modułowej struktury systemu SFC możliwe jest również wykorzystanie tylko niektórych modułów systemu, zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa.
System SFC zawiera następujące podstawowe moduły funkcyjne:
-moduł „Zarządzanie planami obróbki”, którego zadaniem jest zapewnienie możliwości wprowadzania, zmiany, kasowania i wizualizacji planów obróbki (procesów technologicznych), które są archiwizowane w bazie danych systemu,
-Błąd! Nie znaleziono źródłaBłąd! Nie znaleziono źródłamoduł „Zarządzanie zleceniami”- jego zadaniem jest umożliwienie wprowadzania, zmiany, kasowania i wizualizacji za pomocą masek użytkownika zleceń produkcyjnych, jak również generowanie przewodników technologicznych. Zlecenia te są przechowywane w bazie danych systemu,
-moduł „Planowanie terminów i harmonogramowanie”- jego zadaniem jest krótkoterminowe planowanie terminów realizacji zleceń. W celu zaplanowania zleceń produkcyjnych mogą zostać wstępnie obliczone terminy zakończenia wykonywania poszczególnych operacji, przy uwzględnieniu kalendarza fabrycznego. Możliwy jest automatyczny lub manualny (ręczny) przydział określonych operacji technologicznych do odpowiednich stanowisk roboczych. Tak przydzielone operacje są następnie poddawane automatycznemu lub manualnemu harmonogramowaniu w celu uporządkowania kolejności ich realizacji na poszczególnych stanowiskach według przyjętej reguły priorytetu.
(…)
… startujemy od zlecenia I.
Ponieważ problem jednomaszynowy nie jest w praktyce często spotykany, mogą być powyższe rozważania przydatne, ponieważ często spotyka się tzw. „wąskie gardła”. Dla tych stanowisk ustalenie kolejności realizacji zleceń jest bardzo istotne. Ważne jest to również na poziomie agregacji, gdzie całe obszary produkcyjne przyjmuje się jako pojedynczą maszynę. Algorytmy genetyczne
Do zaprojektowania jak najlepszych harmonogramów stosuje się wiele metod analitycznych jak i heurystycznych, począwszy od programowania matematycznego, a na metodach teorii gier kończąc (Czesław Smutnicki: „Algorytmy szeregowania”, 2002). Jednym z wielu narzędzi służących temu celowi są algorytmy genetyczne, będące jedna z technik sztucznej inteligencji.
Algorytmy genetyczne są algorytmami poszukiwania opartymi na mechanizmach doboru naturalnego oraz dziedziczności. Łączą w sobie zasadę przeżycia najlepiej przystosowanych ciągów kodowych z systematyczną, choć przeprowadzana w sposób losowy, wymiana informacji.
W każdym pokoleniu powstaje nowy zespół sztucznych organizmów (np. ciągów bitowych), utworzonych z połączenia fragmentów najlepiej przystosowanych przedstawicieli poprzedniego pokolenia. Oprócz tego sporadycznie wypróbowuje się nową część składową. Pomimo elementu losowości, algorytmy genetyczne nie sprowadzają się do zwykłego błądzenia przypadkowego. Wykorzystują one efektywnie przeszłe doświadczenie do określenia nowego obszaru poszukiwań o spodziewanej podwyższonej wydajności.
Zasada działania algorytmów genetycznych
Algorytmy genetyczne działają w odpowiednio przetworzonych (zakodowanych) parametrach zadania…
… i dlatego najczęściej stosuje się alfabet binarny.
W algorytmach genetycznych wyróżnia się trzy podstawowe operacje wykonywane na ciągach kodowych w sposób cykliczny:
-reprodukcja
-krzyżowanie
-mutacja
W wygenerowanej populacji ciągów kodowych populacja składa się z dowolnej, wyznaczonej przez programistę liczby ciągów kodowych) oblicza się przystosowanie każdego ciągu (wartości funkcji celu dla danego ciągu…
… wygeneruje harmonogram cechujący się większym wykorzystaniem zasobów oraz krótszą rozpiętością czasową harmonogramu od algorytmicznego generatora harmonogramów, lecz kosztem większej produkcji w toku.
SFC - Shop Floor Control
Podstawowe funkcje techniki SFC można podzielić na trzy obszary:
-zarządzanie danymi,
-planowanie,
-sterowanie i nadzorowanie.
Cele oraz funkcje techniki SFC realizowane są przy pomocy…
…, maksymalizacja wykorzystania stanowisk). W celu wyboru reguł priorytetu stosowane są często badania symulacyjne lub mechanizmy doradcze. Metody aproksymacyjne - umożliwiają analityczną ocenę jakości znalezionego rozwiązania i z tego powodu są one bardziej pewne od metod heurystycznych. Dokładne metody numeryczne - dla trudno rozwiązywalnych problemów harmonogramowania. Wyznaczają one rozwiązania i je oceniają…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)