Cegła klinkierowa - badanie cech technicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 2205
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cegła klinkierowa - badanie cech technicznych  - strona 1 Cegła klinkierowa - badanie cech technicznych  - strona 2 Cegła klinkierowa - badanie cech technicznych  - strona 3

Fragment notatki:


MATERIAŁY BUDOWLANE ćw. nr 7 BADANIA WYBRANYCH CECH TECHNICZNYCH WYROBÓW CERAMIKI BUDOWLANEJ, POROWATEJ I ZWARTEJ ZESPÓŁ nr 8
1. Kamil Osiak
2. Rafał Kuśmierz
3. Michał Pawłowski
R.A. 2004/2005
GRUPA 4
SEMESTR 2
OCENA
Wyrób ceramiczny: Cegła klinkierowa budowlana
Zestawienie uzyskanych wyników sprawdzania cech zewnętrznych i badań fizycznych z wymaganiami normy PN-B-12008:1996
DANE IDENTYFIKACYJNE Wyrób ceramiczny o strukturze spieczonej
Liczebność partii, z której pochodzi wyrób: 10 000 szt.
KLASYFIKACJA I OZNACZENIA Grupa: L
Typ: S
Wielkość: 65x120x250 mm
BADANIA WYROBU Lp. Rodzaj badania Wynik badania Wymagania normowe 1
2
3
4
SPRAWDZENIA CECH ZEWNĘTRZNYCH 1
Sprawdzenie kształtu
OK
Prostopadłościan, proste, płaskie powierzchnie
2
Sprawdzenie wymiarów
a = 66 mm
b = 119 mm
h = 249 mm
a = 65 ± 5 mm
b = 120 ± 5 mm
h = 250 ± 5 mm
3
Sprawdzenie grubości ścianek
Strona licowa: 23 mm
Strona nielicowa: 16 mm
Strona licowa: =20 mm
Strona nielicowa: =15 mm
4
Sprawdzenie drążeń
23% powierzchni, wymiary OK
10-40% powierzchni, szerokość =2/3pow
Głębokość: 2 mm 6
Sprawdzenie wgłębień
7
Sprawdzenie wyżłobień
8
Sprawdzenie otworów chwytowych
Brak
Może mieć, ale nie musi.
9
Sprawdzenie barwy
Prawidłowa
10
Sprawdzenie ukształtowania powierzchni
OK
Powierzchnie boczne
120x65
250x65
11
Sprawdzenie dopuszczalnych wad
12
Sprawdzenia inne
BADANIA CECH FIZYCZNYCH 1
Badanie masy
2815 g
2
Badanie gęstości objętościowej
1,44 kg/dm 3 1,2 - 2,5 kg/dm 3 3
Badanie nasiąkliwości


(…)

… wytrzymałości na działanie siły zginającej 8 sztuk,
l) do badania wytrzymałości na uderzenie 8 sztuk.
Łączna liczba próbek pobranych do badań powinna być wyliczona jako minimalna liczba sztuk wyrobów, na których można wykonać wszystkie zalecone .przez, normy przedmiotowe badania. Wyliczenie to wykonuje się przez pogrupowanie badań, które można wykonać kolejno na tych samych próbkach, np. badanie masy…
… najpierw sprawdzeniu kształtu i wymiarów. Jeżeli liczba wyrobów w próbce nie odpowiadających ze względu na kształt i wymiary wymaganiom normy przedmiotowej jest większe od dopuszczalnej liczby wyrobów wadliwych określonej w normie przedmiotowej, wtedy całą badaną partię należy uznać za niezgodną z wymaganiami normy bez przeprowadzania dalszych badań. Jeżeli natomiast liczba wyrobów wadliwych ze względu na kształt i wymiary jest mniejsza lub równa liczbie tych wyrobów dopuszczonych przez normę przedmiotową, wtedy wszystkie wyroby w próbce należy poddać następnemu kolejnemu sprawdzeniu.
Bezpośrednio po wykonaniu każdego kolejnego sprawdzenia wynik jego należy ocenić w sposób opisany poprzednio.
Z każdego przeprowadzanego sprawdzenia wszystkich cech zewnętrznych wymienionych w normie przedmiotowej należy sporządzić protokół zawierający liczbowe wyniki sprawdzenia (liczbę sztuk zgodnych i niezgodnych z normą dla .każdej cechy zewnętrznej oraz porównanie tych wyników z wymaganiami norm przedmiotowych).
OPIS BADAŃ
SPRAWDZENIE CECH ZEWNĘTRZNYCH
Sprawdzenie kształtu i wymiarów
Sprawdzenie kształtu i wymiarów jak również ukształtowania i stanu nawierzchni zewnętrznej (rowki, obrzeża, żebra itp.) należy wykonać przez oględziny i pomiar z dokładnością do l mm za pomocą szablonu suwakowego lub linijki z podziałką i porównanie z rysunkami i wymaganiami normy przedmiotowej.
Sprawdzenie wielkości skrzywień powierzchni i krawędzi Sprawdzenie wielkości skrzywień powierzchni i krawędzi przeprowadza się przez położenie wyrobu na płaskiej powierzchni i zmierzenie linijką z podziałką odchylenia powierzchni wyrobu od płaszczyzny…
… WYTRZYMAŁOŚCI NA ŚCISKANIE
Badanie wytrzymałości na ściskanie wyrobów grupy I.
Przygotowanie próbek
a) Dla cegły dziurawki, cegły kratówki K-1 (Rys. 3a) oraz cegły kanalizacyjnej (Rys. 3b), do badania należy formować z dwóch całych wyrobów przez spojenie ich gęsto-plastyczną zaprawą cementową 1:1 cement portlandzki 350 wg PN-80/B-30000. Powierzchnie utworzonej próbki przeznaczone do ściskania (podstawy) należy…
… ich długości i uzyskane połówki spoić zaprawą cementową tak, aby powierzchnie powstałe z przecięcia były do siebie przeciwległe. Należy stosować zaprawę 1:1 z cementu portlandzkiego 350 wg PN-80/B-30000. Następnie powierzchnie utworzonej próbki przeznaczone do ściskania (podstawy) należy wyrównać tą samą zaprawą cementową tak, aby były do siebie równoległe. Grubości warstw zaprawy spadającej i wyrównującej powinny wynosić 10÷12 mm . Rys.4
c) Dla cegły kratówki K-2 i K-3 próbkę do badania stanowi cały pojedynczy wyrób, którego powierzchnie przeznaczone do ściskania (podstawy) należy wyrównać zaprawą cementową tak, aby były do siebie równoległe. Podstawami powyższych wyrobów są ich powierzchnie cięcia. Należy stosować zaprawę 1:1 z cementu portlandzkiego wg PN-80/B-30000.
Grubość warstw zaprawy…
… kG) na sekundę aż do chwili zniszczenia próbki.
Próbki należy układać w urządzeniu probierczym na podkładce i przykryć zakładką z płyty pilśniowej twardej, nie grubszej niż 3 mm.
Po uzyskaniu obciążenia niszczącego, wytrzymałość na ściskanie (Rc) należy obliczać w MPa (kG/cm2) wg wzoru
w którym:
P - obciążenie niszczące, MN (kG),
F - powierzchnia ściskania, m2(cm2).
Do obliczenia powierzchni próbki…
…. Pomiar należy wykonać w miejscu największego odchylenia krawędzi z dokładnością do l mm .
Wklęsłość powierzchni wyrobu określa się przez przyłożenie linii nad miejscem największej wklęsłości i zmierzenie suwmiarką z dokładnością do 0,5 mm największego odchylenia powierzchni wyrobu od linii.
Sprawdzenie wielkości oraz liczby szczerb, uszkodzeń i pęknięć krawędzi, naroży, stopek, żeber.
Sprawdzenie…
… odchylenia a powierzchni wyrobu od linii pionowej wyznaczonej przez kątownik. Pomiar należy wykonać w miejscu największego odchylenia.
Przy sprawdzaniu rurek drenarskich pomiar powinien być wykonany suwmiarką z dokładnością do 0,5 mm
Po przystawieniu kątownika do krawędzi powierzchni czołowej rurkę, należy obracać wokół własnej osi i dokonać pomiaru, w chwili największego odchylenia dolnej krawędzi rurki…
… należy pokryć powierzchnię wody cienką warstewką roztopionej parafiny (najwyżej 3 mm) za pomocą naczynia z dziobkiem i uchwytem. Powierzchnie próbek nie mogą być zanieczyszczone parafiną.
W przypadku zanieczyszczenia parafiną znacznej powierzchni próbki należy ją wymienić na próbkę czystą. Po zakrzepnięciu parafiny naczynie z próbkami należy umieścić w pomieszczeniu o temperaturze i wilgotności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz