CEFTA

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
CEFTA - strona 1 CEFTA - strona 2 CEFTA - strona 3

Fragment notatki:

Ogólne informacje o CEFTA Umowa o współpracy ekonomicznej podpisana się przez Republikę Czeską, Węgry, Polskę, Republikę Słowacką, a później przez Słowenię, Rumunię, Chorwację. CEFTA czyli Środkowoeuropejska Umowa o Wolnym Handlu (Central European Free Trade Agreement) ma w swym zasięgu prawie 90 milion ludzi. Obszar CEFTA'y rozciąga się od Bałtyku po Morza Adriatyckie i Czarne.
Członkowie są krajami w okresie ciągłej transformacji, w różnych fazach rozwoju. Te różnice jednak nie przeszkadzają we wspólnych dążeniach krajów członkowskich CEFTA w utworzeniu gospodarek rynkowych i pewnego, nieustannego rozwoju, większego dobrobytu dla ich obywateli, poszanowania i stania na straży praw człowieka, demokracji i wszechstronnego systemu, który jest, w wielu z tych krajów, na poziomie porównywalnym z tym w państwach z rozwiniętymi gospodarkami rynkowymi.
W latach 1992 - 1996 handel między krajami CEFTA podwoił się. Należy to potraktować, jako fakt, iż tego typu integracje stwarzają coraz więcej szans na rozwój wolnego rynku, że gospodarki te stają się bardziej konkurencyjne do tych wysoko rozwiniętych. Dalej, kraje CEFTA charakteryzują się wysokim wzrostem (wspomaganym przez inwestycje zagraniczne) i że wielu członków ma szanse bycia pierwszym, by zyskać pełne członkostwo w Unii Europejskiej. Prawdziwe znaczenie CEFTA nie leży w integracji krajów CEFTA z EU ale w lepszej współpracy między krajami, które są blisko siebie usytuowane geograficznie, z ekonomicznego punktu widzenia, cieszą się dobrze rozwiniętymi wewnętrznymi relacjami i są połączone przez tradycyjną ekonomiczną współpracę. Rozwój i liberalizacja handlu przynosi nowe korzyści dla rozwoju gospodarczego. Czechy
Obszar: 78.864 km2 Populacja: 10,3 mln
Stolica: Praga
PKB na osobę (1996): $4.471
Przewidywanie wzrostu PKB (1997): 5%
Gospodarka Czech jest w miarę stabilna, ma zrównoważony budżet i powoli zniżkujacą jednocyfrową inflację. Premier Vaclav Klaus zdobył uznanie zdolności w promowaniu reformy i przeistaczanie gospodarki czeskiej w wolnorynkową. Rząd czeski nie przewiduje problemów w dalszym stabilnym rozwoju gospodarczym. Rozwój ten oparty jest na eksporcie i wciąż rosnących zagranicznych obcą inwestycjach bezpośrednich. Polityka gospodarcza jest wymierzona w ulepszania wydajności przedsięwzięć i konkurencyjność eksportu. Kilka wysoki poziom - profil projektów inwestycyjnych jest oczekiwane, by ulepszyć jakość produkcji i produktywności. Badanie przeprowadzone przez Czechinvest, agencję promowania inwestycji zagranicznych, pokazało, iż wykup większości udziałów w niektórych miejscowych przedsiębiorstwach, inwestowanie w rozwój mechanizmów i treningu, może być wysoce pomyślny. Przemysłowy wzrost kraju pochodził z motoryzacyjnego sektora, który też opierał się obcej inwestycji bezpośredniej.

(…)

… Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - prof. Tadeusza Iwińskiego - A jak będzie wyglądała współpraca CEFTA po rozszerzeniu Unii Europejskiej?
- Chcę zaznaczyć, że nie jest tak, iż po wejściu tych krajów do Unii Europejskiej CEFTA ma umrzeć. Uważamy, że powinna istnieć nadal. Sensem jej działania powinna być bardziej intensywna współpraca, wyprzedzająca rozwiązania przyjęte w ramach UE…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz