Cechy kształtu poprzecznego strzały

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy kształtu poprzecznego strzały - strona 1

Fragment notatki:

CECHY KSZTAŁTU POPRZECZNEGO STRZAŁY. Przekrój poprzeczny bryły regularnej jest kołem. Skomplikowaną figurą jest natomiast przekrój poprzeczny strzały. Informują o tym cechy kształtu przekroju poprzecznego. Oceniają one stopień odbiegania przekroju poprzecznego strzały od przekroju kołowego.
Cechą kształtu przekroju poprzecznego jest kąt zawarty między największą i najmniejszą grubością przekroju (kąt równy lub mniejszy od 90 0 ). Gdyby kształt przekroju poprzecznego był zbliżony do kształtu elipsy, to wartość tego kąta powinna wynosić 90 0 . Z badań Borowskiego wynika jednak, że średnia wartość tego kąta wynosi 70 0 i że kąt ten nie wykazuje żadne tendencji zmian z położeniem przekroju na strzale.
Inną cechą kształtu przekroju poprzecznego jest wartość kąta jaki tworzy kierunek północny z kierunkiem największej grubości ( kąt mierzony zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Kąt ten daje informacje o kierunku wydłużenia przekroju poprzecznego. Borowski otrzymał średnią wartość równą 107 0 , czyli największa grubość występuje w kierunku Z-W, z odchyleniem Pd. Związane to jest prawdopodobnie z kierunkiem wiejących wiatrów.
BARTNICTWO 2001
Strona 1 z 2
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz