Cechy fizyczne materiałów kamiennych - sprawozdanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1337
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy fizyczne materiałów kamiennych - sprawozdanie - strona 1 Cechy fizyczne materiałów kamiennych - sprawozdanie - strona 2 Cechy fizyczne materiałów kamiennych - sprawozdanie - strona 3

Fragment notatki:


Sprawozdanie Politechnika Warszawska Wydział Inżynierii Lądowej
Katedra Inżynierii Materiałów Budowlanych
PRZEDMIOT: Materiały budowlane
TEMAT: Cechy techniczne naturalnych materiałów kamiennych
Zespół 2
1.
2.
3.
4.
Rok 2005/2006
Grupa 6/I
Semestr
II
Ocena:
Nr ćwiczenia
3
Prowadzący:
Mgr inż. Anna Chudan
Studia dzienne
SPIS TREŚCI
Przedmiot badania i podział Wapienie są skałami powstałymi z osadów przy współdziałaniu organizmów wapiennych (otwornic, radiolarii, numulitów). Składają się głównie z kalcytów-węglanów wapnia CaCO3, często z zanieczyszczeniami w postaci gliny, piasku, bitumu, związków żelaza. Bogactwo złóż wapieni na terenie Polski i zróżnicowanie cech technicznych wpłynęło na ich szerokie stosowanie w budownictwie. Z wapieni wykonuje się okładziny, podmurówki i mury budynków, stosuje się je szeroko wewnątrz w robotach wykończeniowych. Twarde i zwięzłe wapienie służą do wyrobu kruszywa łamanego do betonu. Skały dzielą się na:
Skały magmowe
-głębinowe
-wylewne
Skały osadowe
-okruchowe
-pochodzenia organicznego
-pochodzenia chemicznego
Skały przeobrażone
Wapienie zaliczamy do skał osadowych pochodzenia organicznego. Dodatkowo wapienie można podzielić na: twarde, średniotwarde i miękkie. Przedmiotem naszych badań jest wapień Szewce. Należy on do wapieni zbitych, potocznie zwanych marmurami z uwagi na walory dekoracyjne, możliwość polerowania i podobne zastosowanie w budownictwie, jak marmury metamorficzne. Od marmurów właściwych różnią się jednak pochodzeniem, gdyż są skałami osadowymi i nie zawierają widocznych gołym okiem kryształów. Jest jasnoszary o ciepłym kolorycie i lekko fioletowym odcieniu. Bardzo charakterystycznym elementem zdobniczym są cienkie, czerwonawe żyłki kalcytu zabarwionego związkami żelaza. Występuje w ławicach o miąższości 0,4-1,0 m, co pozwala pozyskiwać miarowe bloki kilkumetrowej długości. Znajduje zastosowanie jako materiał na okładziny ścienne, schody, posadzki, balustrady.


(…)

… węglanowym, powodując przechodzenie CaCO3 w CaSO4*2H2O (gips). Z kolei CO2 z atmosfery tworzy z wodą kwas węglowy, powodując niszczenie wapieni. Niszczące działanie mają także tlenki azotu. Istotne znaczenie mają zmiany temperatury. Rozszerzalność i kurczliwość materiałów kamiennych wskutek zmian temperatury może prowadzić do zniszczeń w postaci rys i spękań, a zamarzająca woda powodować rozsadzanie kamienia.
Twardość wg skali Mohsa
Jest to odporność materiału na odkształcenia trwała pod wpływem sił skupionych działających na jego powierzchnię. Skala Mohsa:
talk
gips
kalcyt
fluoryt
apatyt
ortoklaz
kwarc
topaz
korund
diament
Szczelność i porowatość
Obliczana ze wzorów:
S=ρp/ρ p=(1-S)*100 (%)
ρp - gęstość pozorna
ρ - gęstość Szczegóły oznaczeń PN-B04100: 1966
Ścieralność
Oznaczenie ścieralności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz