1.Byt u Heraklita i Parmenidesa:
Heraklit: Byt u Heraklita- Przyjął on, że niezmienną zasadą wszechrzeczy jest ogień (który cyklicznie krąży między niebem i ziemią), lecz nie uważał, że arché to coś szczególnie ważnego i wartego uwagi. O wiele bardziej interesowała go niekończąca się zmienność rzeczy, zwierząt i ludzi. Słynne są jego cytaty „nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki” ( za każdym razem gdy wchodzimy do wody i my jesteśmy inni i rzeka jest inna niż poprzednim razem) oraz „wszystko płynie” (wszystko zmienia się nieustannie i porusza, niczym woda w rzece). Mówił, że wszystko ma swój cykl i się zmienia. Jest jedyna stała rzecz, którą jest zmienność. Był pierwszym filozofem, który nie oparł myślenia na tym co jest widoczne. Był także pierwszym relatywistą, gdyż uważał, że „wszystko jest względne”. Jak można wyczytać podstawą relatywistycznego systemu Heraklita jest:
a) zmienność rzeczy, gdyż natura jest ciągłą śmiercią i ciągłymi narodzinami. Nie ma bytu, jest tylko stawanie się. Owa teoria relatywizmu (powszechnej zmienności) została nazwana wariabilizmem lub heraklityzmem (od imienia twórcy).
b) względność rzeczy oznaczająca, że nic, co istnieje, nie ma własności stałych i bezwzględnych. Wszystkie własności przechodzą w swoje przeciwieństwa - i to one stanowią osnowę rzeczy. W teorii Heraklita jedynie porządek - rozum Wszechświata - jest niezmienny, najdoskonalszy.
Parmenidesa: „Byt u Parmenidesa- „Trzeba z konieczności powiedzieć i myśleć, że tylko, to co jest istnieje.Bo byt jest, a niebytu nie ma.”- to tzw, „ontologiczna zasada tożsamości”.
Byt nie ma początku, bo z czego by powstał?Tylko z niebytu, którego przecież nie ma.
Byt jest:
-wieczny (nie ma końca)
- ciągły (każda przerwa byłaby niebytem)
- nieruchomy, niezmienny(bo mógłby zmienić się tylko na niebyt)
-niepodzielny(bo części bytu, nie będąc bytem musiałyby być niebytem)
-ograniczony (zakończony we wszystkich kierunkach, podobny do kuli)
- nie ma w sobie różnic( bo to co różne od bytu jest niebytem)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)