Budowa układów hydraulicznych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 2401
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa układów hydraulicznych-opracowanie - strona 1 Budowa układów hydraulicznych-opracowanie - strona 2 Budowa układów hydraulicznych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Przedmiot : Sterowanie maszyn i urządzeń
Laboratorium 1
Sprawozdanie wykonali :
Mechanika i Budowa Maszyn Wydział Mechaniczny 1.Cel ćwiczenia Celem ćwiczenia jest zapoznanie studentów z budową różnych układów hydraulicznych pełniących zróżnicowane funkcje, oraz poznanie prostych układów elektronicznych służących do ich sterowania.
2.Schematy układów hydraulicznych Schemat I
Układ ten składa się z :
-zbiornika na ciecz roboczą -pompy stałej wydajności działającej w jednym kierunku -zaworu zwrotnego -rozdzielacza czterodrogowego dwupołożeniowego -siłownika -przewodów
Schematelektrycznyukładu W tym układzie prąd jest podawany na cewkę rozdzielacza po wciśnięciu i puszczeniu przycisku S1 tak długo, aż nie zostanie wciśnięty przycisk S2. Warto zauważyć, że w przekazywaniu sygnału zawsze pośredniczy przekaźnik.
W tym przypadku gdy podamy napięcie na cewkę Y1 tłok siłownika wysuwa się, natomiast gdy występuje brak napięcia na cewce rozdzielacz zmienia swoje położenie za pomocą sprężyny i tłok siłownika wsuwa się.
Schemat II
Układ ten składa się z :
-zbiornika na ciecz roboczą -pompy stałej wydajności działającej w jednym kierunku -zaworu zwrotnego -rozdzielacza sześciodrogowego trójpołożeniowego -siłownika -przewodów
Schematelektrycznyukładu W tym przypadku prąd podawany jest na cewkę Y1 lub Y2 za pomocą przełącznika trójpołożeniowego.
Główna różnicą miedzy działaniem tego układu a poprzedniego jest możliwość zatrzymania tłoka siłownika w dowolnym momencie za pomocą przełącznika.
Przy środkowej pozycji rozdzielacza pompa pracuje przy maksymalnym ciśnieniu. Ciecz wraca do zbiornika dopiero po pokonaniu ciśnienia ustawionego na zaworze przelewowym.
Schemat III
Układ ten składa się z :
-zbiornika na ciecz roboczą -pompy stałej wydajności działającej w jednym kierunku -zaworu zwrotnego -rozdzielacza sześciodrogowego trójpołożeniowego -silnik hydrauliczny
-przewodów
Schematelektrycznyukładu ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz