Budowa stawu skroniowo - żuchwowego, jego możliwości ruchowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 2905
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa stawu skroniowo - żuchwowego, jego możliwości ruchowe - strona 1

Fragment notatki:

BUDOWA STAWU SKRONIOWO - ŻUCHWOWEGO,JEGO MOŻLIWOŚCI RUCHOWE. STAW SKRONIOWO - ŻUCHWOWY: jest to ruchome połączenie żuchwy z powierzchnią położoną z czaszką. Powierzchnię wypukłą stawu tworzy głowa żuchwy, zaś powierzchnia położona na kości skroniowej ma kształt nieregularny. W odcinku przednim tworzy ją wypukły guzek stawowy części łuskowatej kości skroniowej, w odcinku tylnym dół żuchwowy. Torebka stawowa jest obszerna i luźna. Zrasta się z krążkiem śródstawowym na jego obwodzie tworząc w ten sposób oddzielne błony maziowe dla każdego piętra stawu.
Staw ten jest stawem jamowym, nie kontaktującym, eliptycznym o dwóch stopniach swobody ruchu. Chrząstka śródstawowa dzieli staw na dwa piętra posiadające wspólną torebkę stawową i osobne błony maziowe.
Staw zabezpieczony jest trzema więzadłami: bocznym, klinowo - żuchwowym i rylcowo - żuchwowym.
Mięśnie biorące udział w ruchach tego połączenia to: mięsień żwacz, skroniowy, skrzydłowy przyśrodkowy i boczny. Ruchy możliwe do wykonania przy ich udziale to: opuszczanie żuchwy, przesuwanie żuchwy na boki w płaszczyźnie poprzecznej, wysuwanie żuchwy do przodu. Głównymi ruchami w tym stawie są opuszczanie i podnoszenie żuchwy oraz ruch kombinowany tzn. obwodzenie powstają z połączenia ruchów opuszczania, unoszenia i żucia.
Duże możliwości ruchowe tego stawu wynikają z: dwupiętrowej budowy; przedzielenia powierzchni kości elastyczną chrząstką śródstawową, która dopasowuje do siebie te powierzchnie i przesuwa się z głową żuchwy tworząc „ruchomą panewkę” stawową; luźnej torebki.
Żuchwa działa na zasadzie dźwigni jednostronnej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz