Budowa kośćca klatki piersiowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa kośćca klatki piersiowej - strona 1

Fragment notatki:

BUDOWA KOŚĆCA KLATKI PIERSIOWEJ. Szkielet klatki piersiowej składa się z:
12 kręgów piersiowych
12 par żeber
mostka
ŻEBRA: maja postać wygiętych półksiężycowatych blaszek kostnych. Każde z nich ma koniec przedni-mostkowy, trzon i koniec tylny-kręgosłupowy. Koniec tylny-kręgosłupowy nosi nazwę głowy żebra, która łączy się z dołkami żebrowymi leżącymi na krawędzi trzonów kręgowych. Z boku głowy żebra leży guzek żebra, który stanowi miejsce połączenia stawowego z dołkiem żebrowym wyrostka poprzecznego. W zależności od sposobu połączenia z mostkiem żebra dzielimy na:
żebra prawdziwe (I-VII)- dochodzące bezpośrednio do mostka i łączące się z mostkiem chrząstką żebrową
żebra rzekome (VIII-X) łączące się z mostkiem pośrednio za pomocą chrząstki żebra położonego wyżej
żebra wolne (XI-XII) nie mające połączenia z mostkiem
MOSTEK: nieparzysta kość ustroju. Ma kształt płaskiej kości ograniczającej od przodu klatką piersiową. Rozróżniamy na nim rozszerzoną część górną-rękojeść mostka; wydłużoną część środkową-trzon mostka i zwęrzającą się część dolną-wyrostek mieczykowaty. Na górnej krawędzi rękojeści znajduje się wcięcie szyjne. Po obu jego stronach leżą wcięcia obojczykowe łączące się z obojczykami. Na bocznych krawędziach rękojeści znajdują się wcięcia żebrowe żeber I i II. Na krawędziach trzonu wcięcia żeber II do VI. Wcięcie dla żebra VII znajduje się na granicy między trzonem a wyrostkiem mieczykowatym
KLATKA PIERSIOWA jako całość ma kształt ściętego stożka. Rozróżnia się otwór górny klatki piersiowej oraz znacznie większy otwór dolny.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz