Budowa i topografia naczyń chłonnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2247
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa i topografia naczyń chłonnych - strona 1 Budowa i topografia naczyń chłonnych - strona 2

Fragment notatki:

BUDOWA I TOPOGRAFIA NACZYŃ CHŁONNYCH. Naczynia chłonne włosowate zbudowane są z warstwy śródbłonka bez błony podstawnej. Przechodzą przez nią płyny tkankowe do światła naczyń. W ścianie większych naczyń chłonnych występuje niewielka ilość włókien mięśniowych gładkich. Naczynia chłonne mają liczne i gęsto ustawione zastawki, które regulują przepływ chłonki od tkanek do naczyn żylnych.
NACZYNIA I WĘZŁY CHŁONNE KOŃCZYNY DOLNEJ:
Dzielimy je na powierzchniowe i głębokie, naczynie powierzchniowe leżą w tkance podskórnej całej kończyny. Największe z nich towarzyszą żyle odpiszczelowe i odstrzałkowej. Naczynia żyły odpiszczelowej uchodzą do węzłów chłonnych pachwinowych, które leżą w trójkącie udowym. Naczynia żyły odstrzałkowej uchodzą do węzłów podkolanowych.
Głębokie naczynia chłonne zbierają chłonkę z mięśni, powięzi i okostnej. Mają liczne połączenia z naczyniami powierzchniowymi i wpadają do węzłów podkolanowych i pachwinowych.
NACZYNIA I WĘZŁY CHŁONNE JAMY BRZUSZNEJ I MIEDNICY MNIEJSZEJ:
Naczynie jamy brzusznej uchodzą do węzłów chłonnych biodrowych wewnętrznych, węzłów lędźwiowych i do zespołu węzłów trzewnych.
Naczynia chłonne głębokie narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych oraz naczynia odbytnicze uchodzą do węzłów chłonnych lędźwiowych.
Naczynia nerek i trzustki uchodzą do węzłów trzewnych. Naczynia chłonne wątroby dzielą się na powierzchniowe i głębokie. Powierzchniowe wpadają do węzłów leżących we wnęce wątroby, głębokie do węzłów śródpiersiowych przednich.
Naczynia chłonne śledziony uchodzą do węzłów trzustkowo - śledzionowych. Naczynia chłonne jelit mają szczególną budowę. Zawartość ich stanowi tzw. Mlecz (duża ilość emulgowanych tłuszczów). Naczynia te rozpoczynają się ślepo w kosmkach jelitowych po czym wpadają do węzłów krezkowych i trzewnych. Przewód piersiowy jest głównym naczyniem chłonnym ustroju, zbiera chłonkę z całej lewej części ciała (górnej) oraz całej części dolnej.
NACZYNIA I WĘZŁY CHŁONNE KLATKI PIERSIOWEJ:
Dzielą się na powierzchniowe i głębokie. Powierzchniowe leżą pod opłucną, głębokie towarzyszą rozgałęzieniom naczyń płucnych oraz rozgałęzieniom oskrzeli.
Z naczyń powierzchniowych i głębokich chłonka odpływa do węzłów chłonnych położonych we wnękach płuc, a stąd do węzłów śródpiersiowych.
NACZYNIA I WĘZŁY CHŁONNE GŁOWY I SZYI:
Dzielą się na powierzchniowe i głębokie. Naczynie chłonne okolicy potylicznej uchodzą do węzłów potylicznych. Naczynia okolicy skroniowej i ciemieniowej do węzłów podżuchwowych. Powierzchniowe naczynia chłonne kończą się przeważnie w węzłach chłonnych szyjnych powierzchniowych i głębokich. Inne naczynia wchodzą do węzłów nadobojczykowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz