Budowa i funkcje jelita grubego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1778
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa i funkcje jelita grubego - strona 1

Fragment notatki:

BUDOWĘ I FUNKCJĘ JELITA GRUBEGO. Rozpoczyna się w prawym dole biodrowym szerokim, workowatym odcinkiem ślepo zakończonym tzw. Jelitem ślepym.
W jelicie grubym odróżniamy części:
Okrężnica dzieląca się na części: wstępującą, poprzeczną, zstępującą i esowatą
Odbytnicę.
W jelicie grubym warstwa błony mięśniowej podłużnej nie jest rozłożona w ścianie jelita równomiernie lecz skupiona jest w trzech taśmach: swobodnej, krezkowej i sieciowej.
JELITO ŚLEPE: to początkowy odcinek jelita grubego. Na granicy z okrężnicą uchodzi do niego jelito cienkie ograniczone zastawką krętniczo - kątniczą. Zastawka ta nie pozwalana cofanie się zawartości jelita grubego poniżej zastawki w ścianie tylno - przyśrodkowej jelita ślepego znajduje się ujście wyrostka robaczkowatego. Wyrostek ma kształt cienkiego uchyłku kątnicy. Jest w całości pokryty otrzewną, nie bierze udziału w trawieniu, a jego światło często ulega zarośnięciu.
OKRĘŻNICA: okrężnica wstępująca rozpoczyna się powyżej ujścia jelita krętego. Po dojściu do dolnej powierzchni wątroby tworzy zgięcie prawe okrężnicy i przechodzi w okrężnicę poprzeczną. Okrężnica poprzeczna jest otoczona ze wszystkich stron otrzewną, która tworzy na jej ścianie tylnej krezkę okrężnicy poprzecznej. Od przodu tę część okrężnicy pokrywa sieć większa. Ponad nią znajduje się wątroba, pęcherzyk żółciowy, krzywizna większa żołądkami część dolna powierzchni śledziony. Okrężnica zstępująca rozpoczyna się od zgięcia lewego okrężnicy, skąd biegnie do dołu wzdłuż lewej ściany jamy brzusznej. Z przodu i po bokach pokryta jest otrzewną. Okrężnica esowata rozciąga się od grzebienia biodrowego do poziomu II i II kręgu krzyżowego. Pokryta jest w całości otrzewną.
ODBYTNICA: jest końcowym odcinkiem jelita grubego. Taśmy okrężnicy na odbytnicy łączą się ze sobą i tworzą jednolitą warstwę błony mięśniowej podłużnej. W swym przebiegu tworzy dwa zgięcia w płaszczyźnie strzałkowej i kilka zgięć w płaszczyźnie czołowej. Otrzewna pokrywa tylko niewielką część odbytnicy, tylko ściany boczne i przednią do połowy ich długości. Natomiast tylna ściana przymocowana jest do ściany i narządów miednicy za pomocą tkanki łącznej wiotkiej i tłuszczowej.
Błona mięśniowa odbytnicy składa się z dwóch warstw: zewnętrznej - podłużnej i wewnętrznej - okrężnej. Błona mięśniowa okrężna grubieje na dole odbytnicy tworząc mięsień zwieracz wewnętrzny odbytu. Otwór końcowy przewodu pokarmowego nazywa się odbytem.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz