BUDOWĘ I FUNKCJE JELITA CIENKIEGO. Jelito cienkie rozpoczyna się od odźwiernika żołądka i kończy ujściem do jelita grubego. Rozróżniamy w nim trzy odcinki: dwunastnicę, jelito czcze i jelito kręte.
Ściana jelita cienkiego składa się z 4 warstw:
Błona surowicza: stanowi warstwę zewnętrzną, która pokrywa w całości jelito czcze i kręte, dwunastnicę natomiast tylko z przodu.
Błona mięśniowa: są to pęczki mięśni gładkich ułożonych w dwóch warstwach: zewnętrznej - podłużnej i wewnętrznej - okrężnej.
Tkanka podśluzowa: łączy błonę śluzową z mięśniówką. Jest to rozwinięta warstwa tkanki łącznej wiotkiej. Dzięki niej błona śluzowa ma dużą ruchomość.
Błona śluzowa: gruba i mocno unaczyniona. Pokrywa ją nabłonek jednowarstwowy walcowaty, który tworzy liczne gruczoły jelitowe. Błona ta tworzy liczne fałdy okrężne. Pofałdowanie to zwiększa powierzchnię jelita, przez którą odbywa się wydzielanie soków trawiennych i wchłanianie pokarmów. Powierzchnię błony śluzowej pokrywają także komórki jelitowe, za pomocą których odbywa się wchłanianie pokarmu już strawionego. Pod powierzchnią każdego kosmka znajduje się sieć naczyń włosowatych krwionośnych, do których przenikają z jelita produkty trawienia węglowodanów i białek.
GRUCZOŁY JELITA CIENKIEGO: są prostymi, cewkowatymi zagłębieniami w błonie śluzowej. Wydzielają sok jelitowy przeznaczony do trawienia pokarmu.
DWUNASTNICA: jest początkowym odcinkiem jelita cienkiego, który łączy się z odźwiernikiem żołądka. Jest przytwierdzona do tylnej ściany jamy brzusznej, leżąc pozaotrzewnowo. Uchodzą do niej przewody wyprowadzające dwóch największych gruczołów trawiennych - wątroby i trzustki.
Rozróżniamy w niej 4 części: górną, zstępującą, poziomą i wstępującą. W początkowym odcinku dwunastnicy tzw. Opuszce dwunastnicy, błona śluzowa nie ma fałdów. W połowie części zstępującej błona śluzowa tworzy fałd podłużny dwunastnicy kończący się brodawką większą, na której znajduje się ujście przewodu żółciowego wspólnego i przewodu trzustkowego. Błona śluzowa dwunastnicy jest grubsza niż w pozostałej części jelita cienkiego. Pokrywają ją krótkie, grube kosmki. Błona podśluzowa zawiera głównie w górnej połowie dwunastnicy gruczoły dwunastnicze.
JELITO CZCZE I JELITO KRĘTE: są przymocowane do tylnej ściany jamy brzusznej za pomocą krezki. Krezka jelita cienkiego jest podwójnym fałdem otrzewnej, który schodzi z tylnej ściany jamy brzusznej i w swym wolnym brzegu zawiera jelito. Brzeg wolny krezki ma długość równą długości jelita cienkiego, natomiast brzeg przeciwległy, przytwierdzony do ściany jamy brzusznej (korzeń krezki) jest krótki. Duża różnica długości obu brzegów krezki może być wyrównana tylko przez silne pofałdowanie brzegu wolnego. Wobec tego jelito cienkie układa się w liczne pętle.
(…)
… krętego układają się w prawej dolnej części jamy brzusznej.
Pomiędzy dwoma blaszkami krezki przebiegają naczynia krwionośne i chłonne oraz nerwy zdążające do jelita. W krezce znajdują się także liczne węzły chłonne.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)