Bodin - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bodin - omówienie - strona 1 Bodin - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Bodin Francja XVI wiek. Wojny domowe na tle religijnym.
3 frakcje:
Katolicyzm
Protestantyzm - miast, część arystokracji, średnia szlachta
Kalwiniści (Hugenoci) Politycy (les politiques) - stwierdzali aby zostawić sumienia ludziom, zajmowali się sprawami politycznymi. Grupa dworska związana z królem - w tym Bodin.
Stworzył nowożytną , najbardziej wyrazistą teorię suwerenności .
Ostatni tzw. legista - prawnicy królewscy. Suwerenność - specyficzna postać władzy politycznej. Należy ją kojarzyć z państwem. Ma specyficzne cechy:
Władza najwyższa Wyłączna Nieodpowiedzialna w porządku ziemskim
Niezależna od wszelkich czynników zewnętrznych i wewnętrznych
Absolutna
Suwerenność istnieje sama przez się. Powstałą jako analiza władzy i boga. Bez niej nie ma nic. Jest warunkiem wszystkiego, tak jak Bóg.
Suweren - ten który wykonuje władzę. Może nim być jednostka, mniejszość, albo większość. (klasyczny podział na monarchię, arystokrację i demokrację) Jej wykonywanie podlega ograniczeniu (sama suwerenność nie jest ograniczona):
Prawo boże
Prawo naturalne - wolność i własność
Przysięgi i umowy suwerena
Prawa fundamentalne państwa (np. primogenitura)
To ogranicza wykonywanie suwerenności.
Ujęcie obiektywizujące władzę:
Polis, wieki średnie, dzisiaj: Istnieją pewne kompetencje (ustawodawstwo, wymiar sprawiedliwości, polityka zagraniczna etc.), określone z góry prawem, w zależności od tego, jaki to jest obszar działania to pewien organ dział - charakter przedmiotu określa sposób działania. Wizja Bodin:
Ujęcie podmiotowo-subiektywizujące. Świat widziany oczami sprawującego władzę. W zależności od tego, co suweren będzie chciał, to w zależności od własnej woli przedsięweźmie jakieś działania. Nie ma tutaj zakreślonych kompetencji. Przejawianie się suwerenności jest uzależnione od woli suwerena. Suwerenność stanowi jednolitą całość, nie jest sumą kompetencji.
Posługuje się kategorią znamion a nie kompetencji. Kto przejawia te znamiona jest suwerenem. Najważniejszym znamieniem jest prawodawstwo.
Państwo - prawe rządzenie nad rodzinami i tym co dla nich wspólne z władzą suwerenną na czele.
Prawo - prawem jest sprawiedliwy rozkaz suwerena. Sprawiedliwy, kiedy przestrzegane są 4 ograniczenia. Nie jest wynikiem konsensusu, dane od boga, jest rozkazem - wyraźny adresat i nadawca. Nie ma żadnej instancji, która by suwerena rozliczała z tego czy faktycznie przestrzega tych ograniczeń. Nic nie można zrobić jeśli ich nie przestrzega, nie można podnieść ręki na suwerena. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz