Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - rozwój człowieka

Nasza ocena:

5
Pobrań: 574
Wyświetleń: 4445
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - rozwój człowieka - strona 1 Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - rozwój człowieka - strona 2 Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - rozwój człowieka - strona 3

Fragment notatki:

W treści notatki znaleźć można omówienie z zagadnień związanych z rozwojem człowieka ( biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania ). Opracowano następujące hasła w treści notatki: rozwój osobniczy człowieka, rozwój człowieka przed urodzeniem, rozwój wewnątrzmaciczny, trymestry ciąży, pamięć prenatalnego okresu życia, ostatni trymestr życia prenatalnego, zmysły, rozwój zmysłów, emocje i samopoczucie, życie pozałonowe, okres noworodkowy, okres niemowlęcy, okres poniemowlęcy, okres przedszkolny, rozwój motoryczny, okres szkolny, dorastanie, wzrastanie, dojrzewanie,dojrzewanie - ogólna charakterystyka, dojrzewanie biologiczne, dojrzewanie płciowe, dojrzewanie duchowe, aspekt rodzinny. W tekście można spotkać się między innymi z następującymi zagadnieniami: dojrzewanie, dziedziczenie, schematy zachowań, reakcje psychiczne uwarunkowane dziedzicznie, uczenie się, opieka, miłość, matka, przedłużenie gatunku, zrodzenie potomstwa, dojrzałość narządów rozrodczych, procesy rozwoju biologicznego, zróżnicowanie dojrzewania biologicznego, wiek rozwojowy, wiek morfologiczny, wiek proporcji ciała, wiek szkieletowy, wiek zębowy, wtórne cechy płciowe, okres rozwoju śródmacicznego, jaja płodowego z fazą zarodkową i płodową, okres rozwoju progresywnego z fazą bierności i progresji, okres względnej stabilizacji i pełni życia, okres starości, chromosomy płciowe, XX, XY, dojrzewanie seksualne, rozwój w okresie pokwitania, rozwój fizjologiczny, relacje rodzinne.

Rozwój osobniczy człowieka
Można podzielic na dwa główne okresy:
Okres rozwoju wewnątrzmacicznego
Okres życia pozałonowego
Rozwój człowieka przed urodzeniem (wewnątrzmacicznego) dzieli się na trymestry, z których każdy obejmuje 3 miesiące.
Pierwszy trymestr rozwoju
    Pierwszy trymestr to okres najbardziej intensywnego rozwoju. Z zapłodnionej komórki jajowej powstaje nowa istota ludzka, która pod koniec trzeciego miesiąca przypomina wyglądem miniaturowego człowieka i ma wszystkie, funkcjonujące już, podstawowe narządy wewnętrzne. Tempo tworzenia się komórek nerwowych jest imponujące: kilka tysięcy nowych neuronów przybywa co minutę w drugim, a co sekundę w trzecim miesiącu życia.
    Następuje ich przemieszczanie i różnicowanie. Dla matki jedyną oznaką istnienia dziecka są na tym etapie zmiany w jej samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Te najwcześniejsze sygnały płynące od dziecka są nazywane dolegliwościami pierwszego okresu ciąży. Matka skupia się bardziej na sobie i na tym, że rozpoczął się dla niej stan zwany ciążą, niż na rozwijającym się dziecku. Pierwszy miesiąc
    Jest to okres bardzo szybkich podziałów zapłodnionej komórki i jej wędrówki wzdłuż jajowodu do macicy. Przemieszczanie się zapłodnionej komórki trwa około siedmiu dni (w tym czasie mogą powstać dwa jednojajowe bliźnięta) i kończy je implantacja w dobrze ukrwionym miejscu macicy. W okresie implantacji zarodek ludzki składa się z kilkuset komórek, ma kształt wklęsłej kuli o średnicy około 0,14 mm (grubości kartki papieru). Zmienia się wtedy sposób jego biologicznego kontaktu z matką. Zaczyna żywić się cukrem, znajdującym się we krwi sączącej się z naczyń włosowatych macicy i każdego dnia powiększa się dwukrotnie. Tym sposobem po miesiącu jest już 10 tysięcy razy większy niż był zaraz po poczęciu, osiąga ponad 0,5 cm długości, waży poniżej jednego grama i składa się z kilku milionów komórek.     W czasie pierwszego miesiąca powstają zawiązki poszczególnych układów. Już trzynastego dnia tworzą się zawiązki układu nerwowego, a dziewiętn

(…)

… kciuk. Tworzą się podstawowe receptory powonienia. Dwunasty tydzień     Dziecko ma około 7,5 cm wzrostu i waży 14 g. Zakończony zostaje rozwój strun głosowych, żebra i kręgi ulegają intensywnemu kostnieniu, przysadka mózgowa i kora nadnerczy wydzielają hormony, nerki produkują mocz, powstaje otwór odbytowy.     Aktywność mózgu specjalizuje się z dnia na dzień. Posiada cechy charakterystyczne…
… ich strukturę, sam się doskonaląc. Jednocześnie tworzy się zamknięty system naczyń krwionośnych serca. Wtedy też powstają pierwsze komórki ośrodkowego układu nerwowego i 3 pierwotne pęcherzyki mózgowe oraz zaczątki 33 kręgów. W czwartym tygodniu pojawiają się zawiązki nerek, wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, żołądka, jelit, płuc, tarczycy, kończyn, oczu, uszu i nosa, otworu ustnego oraz zaczątki 40 par…
…. Trening siły i precyzji mięśni rozpoczyna się więc na 10 tygodni zanim matka odczuje pierwsze ruchy dziecka.     W siódmym tygodniu głowa powiększa się, a szyja wydłuża. Powstaje zawiązek języka, kanały półkoliste ucha, małżowina uszna przybiera kształt odziedziczony po rodzicach. Rozwijają się szczęki, żuchwa oraz górna warga, podniebienie zarasta, otwierają się przewody nosowe. Oddzielają się od siebie…
…. Wszystkie podstawowe narządy wewnętrzne są już ukształtowane, zajmują właściwe miejsca i pełnią swoje funkcje, np. serce bije rytmicznie, mózg wysyła impulsy nerwowe koordynując pracę organów wewnętrznych, wątroba i śledziona wytwarzają komórki krwiotwórcze, pojawia się przemiana węglowodanowa, żołądek wydziela soki trawienne, a nerki wychwytują kwas moczowy, gromadzący się we krwi dziecka jako produkt przemiany…
… i trzustka ostatecznie się wykształcają, pęcherzyk żółciowy produkuje żółć, a wątroba traci powoli swoją dotychczasową funkcję krwiotwórczą na rzecz szpiku kostnego. Powstają mięśnie umożliwiające ruchy jelit. W tym czasie zasadnicze części mózgu są już ukształtowane, powstaje wtedy 3-krotnie więcej połączeń nerwowo-mięśniowych niż w dziewiątym tygodniu. Doskonali się wrażliwość dotykowa okolicy twarzy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz