Biologiczne podstawy zachowania się człowieka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 840
Wyświetleń: 5628
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biologiczne podstawy zachowania się człowieka - strona 1

Fragment notatki:

Biologiczne podstawy zachowania się człowieka Neuron Neurony mają wszelkie ogólne cechy innych komórek i w dodatku są wysoce wyspecjalizowane w odbieraniu, przenoszeniu i przekazywaniu informacji w postaci elektrochemicznej. Te komunikaty noszą nazwę impulsów nerwowych.
Neurony mają jedyną w swoim rodzaju zdolność przekazywania informacji na dużą odległość, bez zmniejszania siły sygnału od chwili nadania go do czasu, gdy w końcu osiągnie on miejsce przeznaczenia.
Neurony ruchowe sygnalizują mięśniom, aby kurczyły się bądź rozkurczały, a gruczołom - by wydzielały
Neurony czuciowe przekazują do mózgu informacje o zmianach w otoczeniu, dostarczone przez oczy, uszy, nos, skórę itd. Pośrodku, w mózgu i rdzeniu kręgowym, są różne rodzaje neuronów łączących i koordynujących (asocjacyjnych). Ciało komórkowe (soma) neuronu ma w przybliżeniu kształt sferyczny i zawiera w sobie jądro. Z ciała komórkowego wychodzą dwa rodzaje włóknistych wypustek : jeden akson i kilka dendrytów. Akson jest to długie włókno, niekiedy rozgałęzione, które kończy się stopkami końcowymi - kolbkami synaptycznymi. Długość aksonów różni się znacznie, zależnie od typu neuronu, niektóre mają kilka metrów długości. Akson przekazuje impulsy nerwowe z ciała komórkowego do dendrytów lub do ciał komórkowych innych neuronów, albo do mięśni. Duże aksony często są pokryte osłonką mielinową zbudowaną z substancji tłuszczowatej, która izoluje akson i przyspiesza przekazywanie impulsów nerwowych. Osłonki tej brak jest w punktach zwanych przewężeniami Ranviera. Dendryty są zwykle krótkie i rozgałęzione. Ich funkcja polega na odbieraniu impulsów nerwowych i przekazywaniu ich do ciała komórkowego. Neurony tworzące łańcuch w rzeczywistości nie stykają się ze sobą. Między stopkami końcowymi jednego neuronu a dendrytami lub ciałem komórkowym drugiego znajduje się mikroskopijna szczelina, zwana synapsą, przez którą impuls nerwowy musi „przeskoczyć”.
Chociaż szczegóły procesu przetwarzania informacji są bardzo skomplikowane ( i jeszcze nie w pełni poznane), to jednak mechanizmy, dzięki którym komórka nerwowa reaguje na bodziec i przekazuje wiadomość innym komórkom, można opisać w dość prosty sposób.
Każdy neuron czuciowy jest zaprogramowany tak, by przekazywać informacje o pewnym specyficznym rodzaju energii (ciśnieniu, świetle, dźwięku) pochodzącej z bezpośredniego otoczenia. Energię tę wykrywają specjalne komórki receptorowe lub sam neuron czuciowy. Następnie jest ona przekształcana na „wspólny język” układu nerwowego, to znaczy na impuls nerwowy. Impulsy nerwowe, przenoszące informacje o ciśnieniu, temperaturze, świetle i dźwięku, są zatem wszystkie do siebie podobne gdy biegną wzdłuż wypustek neuronów czuciowych. To ich miejsce przeznaczenia decyduje o tym, czy pod wpływem odbieranych bodźców widzimy, słyszymy czy też odczuwamy zapach.


(…)

… obwodowego układu nerwowego nosi nazwę autonomicznego układu nerwowego. Chociaż niektóre funkcje kontrolowane przez ten układ na przykład trawienie, są rzeczywiście autonomiczne i regulują się same, to jednak inne funkcje, zwłaszcza związane z odczuwaniem i wyrażaniem emocji, nie są autonomiczne.
Układ autonomiczny dzieli się na dwie części - układ sympatyczny (współczulny) oraz parasympatyczny…
… i fałdami, bardzo podobne do ogromnego orzecha włoskiego. Części te noszą nazwę półkul mózgowych; ich pofałdowana powierzchnia zewnętrzna jest warstwą grubości kilku milimetrów, zwaną korą mózgową. Tkanka ta składa się głównie z dendrytów i szarych ciał komórkowych neuronów.
Dwie półkule mózgowe w rzeczywistości nie są rozdzielone; komunikacja między nimi zachodzi przede wszystkim poprzez wiązkę włókien…
… zdecydowanie szerokie rozpowszechnienie dwóch - noradrenaliny (norepinefryny) oraz acetylocholiny. Zmiany w stężeniu tych substancji chemicznych mogą wpływać na to, czy dana jednostka na zadania stawiane jej przez środowisko reaguje szybko i skutecznie, czy też nie. Anomalie w występowaniu tych i podobnych substancji biochemicznych mogą wywoływać u ludzi predyspozycje do poważnych zaburzeń psychicznych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz