Biologia komórki-pytania - odpowiedzi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 413
Wyświetleń: 1414
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biologia komórki-pytania - odpowiedzi - strona 1 Biologia komórki-pytania - odpowiedzi - strona 2 Biologia komórki-pytania - odpowiedzi - strona 3

Fragment notatki:

1. Jakie białko uczestniczy w tworzeniu dwuniciowych nacięć na początku rekombinacji DNA? Białko SPO11. Podczas profazy I podziału mejotycznego. 2. Jakie białka odpowiedzialne są za ruch pęcherzyków w cytokinezie roślin? Przegroda pierwotna tworzona jest przez pęcherzyki sekrecyjne (wypełnione polisacharydami i glikoproteinami potrzebnymi do budowania nowej ściany komórkowej), pęcherzyki wydzielane są w aparacie Golgiego, transportowane wzdłuż mikrotubul (dzięki białkom kinezynopochodnym) do równikowej części fragmoplastu. W normalnych warunkach pęcherzyki zlepiają się w kulę. Tu działa fragmoplastyna (kinezyna ) spłaszcza pęcherzyki, a syntaksyna KNOLLE umieszcza je we właściwym miejscu. 3. Jakie białka są odpowiedzialne za ruch chromosomów podczas podziału? Za ruch chromosomów podczas podziału odpowiadają białka kinetochorowe, w szczególności: kinaza Aurora B, kinezyna katastroficzna, kinezyna CENP-E. 4. Czym charakteryzuje się punkt kontrolny wrzeciona? SAC - spindle assembly checkpoint. Hamuje wejście w anafazę tak długo, aż chromosomu nie będą poprawnie przyczepione do wrzeciona podziałowego (kinetochory na siostrzanych chromatydach muszą być przyczepione do przeciwnych biegunów wrzeciona). W pewien sposób reaguje na zmianę nacisku kinetochoru, gdy chromatydy siostrzane są poprawnie przyczepione. SAC działa przez inhibitory APC (anaphase-promoting complex). W normalnym cyklu komórkowym APC zawierające Cdc20 zostaje zaktywowane, co prowadzi do ubikwitynacji inhibitora separazy - sekuryny. W tym momencie chromatydy siostrzane zostają rozdzielone. Gdy musi działać SAC, Mad2 łączy się z Cdc 20 inaktywując go, więc nie dochodzi do ubikwitynacji sekuryny. 5. Czym są neurofilamenty i do której klasy filamentów należą? Neurofilamenty są filamentami pośrednimi znajdowanymi przede wszystkim w neuronach. Złożone z trzech białkowych podjednostek. Najwięcej ich występuje w wypustkach aksonów. 6. Czym jest i jaką rolę odgrywa białko shugoshin? „Opiekuńczy duch”. Chroni kohezyny podczas I podziału mejotycznego, tak by połączenie pomiędzy chromatydami siostrzanymi nie uległo rozerwaniu. 7. Co ulega rozcięciu przez separazy podczas drugiego podziału mejotycznego?
Chromatydy siostrzane w anafazie II. 8. Czym są jądrowe kompleksy porowe? Kompleksami białkowymi przechodzącymi przez dwubłonową otoczkę jądrową. Składają się z trzech pierścieni ułożonych współosiowo: cytoplazmatycznego (składa się na niego 8 filamentów białkowych), jądrowego oraz 8 promieniście wpuklających się segmentów tworzących kompleks centralny (są one tak ułożone, że wokół „szprych” powstaje 8 kanałów peryferyjnych). Transport przez kanał centralny wymaga energii z hydrolizy ATP lub GTP, przez kanał peryferyjny jony i małe cząsteczki dyfundują (transport bierny). By cząsteczka przeszła do jądra musi mieć znacznik NLS (nuclear localization sequences), by z niego wyszła NEC (nuclear export sygnal)

(…)

… wzrastają, mitochondrium rośnie i zaczyna się dzielić. Sam podział przypomina amitozę u prokariontów. 21. Kiedy w mejozie ulegają zerwaniu chiazmy? Chiazmy, które powstają w diplotenie profazy I zostają zerwane w anafazie I. 22. Jaki typ komórek macierzystych występuje u dorosłych osobników? U dorosłych organizmów można znaleźć komórki multipotentne (tworzące komórki w obrębie danego listka zarodkowego) np…
… receptor to monomery, ale czasem zdarzają się także dimery. Koniec N białka znajduje się poza komórką, koniec C wewnątrz komórki. 34. Przed podziałem mejotycznym w komórce było 20 chromosomów. Jak zmieni się ich liczba po I i II podziale mejotycznym? Po pierwszym podziale 2 komórki po 10 chromosomów (w każdej jeden z dwóch chromosomów homologicznych), po drugim podziale 10 chromosomów jednochromatydowych…
… do komórki lub tkanki (zazwyczaj używane są 3H, 14C oraz 32P). Do obserwacji preparaty potrzebna jest emulsja światłoczuła. 51. Z jakimi cząsteczkami barwnika łączy się RNA w barwieniu metachromatycznym? (mono-, poli- , dimery?)
RNA łączy się z dimerami błękitu toluidyny. Dzięki temu otrzymujemy kolor fioletowy. 52. Jakie białka budują kompleks porowy? Jądrowy kompleks porowy zbudowany jest z nukleoporyn…
… jest dimerem zbudowanym z tubuliny α oraz tubuliny β. Koniec mikrotubuli, na którym jest wolna tubulina β, to koniec +, ten z wolną tubuliną α, to koniec -. Istnieje także tubulina γ, która zlokalizowana jest w centrosomach w formie pierścieni i stanowi miejsce nukleacji (podstawę dobudowywanie kolejnych cząsteczek mikrotubul). Koniec minus mikrotubuli na stałe związany jest z centrosomem, mikrotubula może dołączać kolejne dimery tubuliny tylko na końcu plus. Wzrost i skracanie mikrotubuli regulowane się przez hydrolizę GTP. Każdy wolny dimer tubilinowy zawiera jedną cząsteczkę GTP. Takie tubuliny łatwo przyłączają się do innych tubulin. Krótko po połączeniu następuje hydroliza GTP do GDP, co umożliwia odłączenie się dimeru, chyba, że ten jest już zablokowany przez inny dimer, który jest jeszcze połączony…
…). Pasmo preprofazowe wyznacza miejsce dla przyszłej przegrody pierwotnej. 61. Które z histonów budują nukleosom? Nukleosom jest jednostką strukturalną chromatyny. Buduje go odcinek chromatyny o długości około 200 par zasad, z czego 146 nawiniętych jest na 8 histonów. Wśród histonów znajdziemy po 2 każdego typu: H3, H4 (bogate w argininę), H2A oraz H2B (bogate w lizynę). Jest to tak zwany oktamer…
… także białka motoryczne. 63. Czym są prążki G i Q? Czy obraz jest taki sam w chromosomach homologicznych? Prażki G - do barwienia używa się trypsyna i odczynnika Giemsy. Barwi na ciemno obszary bogate w pary A-T. Wzór prążków najczęściej odpowiada prążkom Q i jest przeciwieństwem prążków R. Obraz nie musi być taki sam. 63. Co to jest konwolucja? Konwolucja to zjawisko nakładania się na siebie promieni…
… wykorzystujemy w metodzie Unny? Jakie struktury barwią się? Na jaki kolor? Metodą Unny można barwić tylko tkanki zwierzęce. Używa się mieszaniny barwników - zieleni metylowej i pyroniny. Zieleń metylowa barwi jądro i chromosomy na zielono, pyronina barwi cytoplazmę i jąderka na różowo. 67. Jak można wykryć miejsca syntezy RNA? Należy zastosować metodę autoradiografii i wyznaczyć urydynę izotopem 3H. Następnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz