Biogram Clausewitza

Nasza ocena:

5
Pobrań: 434
Wyświetleń: 3878
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biogram Clausewitza - strona 1 Biogram Clausewitza - strona 2 Biogram Clausewitza - strona 3

Fragment notatki:




...Clausewitz w swoim dziele wymienia główne środki obrony państwa. Kwestii obrony poświęcił cały rozdział szósty swojego dzieła. Zalicza ją do fundamentalnych kwestii w trakcie wojny.
Pierwszym ze środków obrony, które wyliczył jest obrona krajowa. Autor twierdzi, że można ją zaliczyć jako część wojska stałego. W nowszych czasach używano jej poza krajem do natarcia na przeciwnika. Stwierdza też, że w niewielu krajach jest tak silne zorganizowana jak w Prusach i użycie jej w trakcie zmierzchu potęgi Napoleona pozwoliło zdjąć jego jarzmo. Obrona krajowa powinna być bardziej rozwinięta w kategorii obrony, niż ataku, gdyż pozwala to zachować jej wysokie morale i w pełni ją koordynować. Clausewitz obroną krajową nazywa ochotniczą ludność państwa ze wszystkimi jej zasobami, tzn. siłami fizycznymi, bogactwem i nastrojami. Odejście od tych zasad powoduje, że obrona krajowa stanie się wojskiem stałymi i będzie pozbawiona swoich podstawowych zalet. Współdziałanie ludzi w ramach obrony krajowej, pozwala w pewnym sensie spoić naród, który traktuje ojczyznę nie jak coś obcego, ale jak własną najwyższą wartość....


...Clausewitz w swoim dziele podaje też jaki jest punkt kulminacyjny ataku. Zdobycie odpowiednich celów strategicznych w wojnie wymaga poświęcenia części sił zbrojnych. Sytuacja jak wiemy może zmieniać się gwałtownie na korzyść jednej, bądź drugiej ze stron. Gdy zmienia się z korzyścią dla agresora, ten realizuje najczęściej swoje założone cele. Punkt kulminacyjny w wojnie osiąga się według Clausewitza poprzez dążenie do realizacji celów. Obrońca nie mogąc odeprzeć przeciwnika, liczy na utrzymanie się obrony i oczekiwania na jak najłagodniejsze warunki narzucone przez przeciwnika. Tą pasywność ze strony obrońcy Clausewitz nazywa punktem kulminacyjnym ataku....


Temat: Carl von Clausewitz filozofia wojny i nowoczesna strategia.
Spis treści:
Środki obrony państwa.
Clausewitz w swoim dziele wymienia główne środki obrony państwa. Kwestii obrony poświęcił cały rozdział szósty swojego dzieła. Zalicza ją do fundamentalnych kwestii w trakcie wojny.
Pierwszym ze środków obrony, które wyliczył jest obrona krajowa. Autor twierdzi, że można ją zaliczyć jako część wojska stałego. W nowszych czasach używano jej poza krajem do natarcia na przeciwnika. Stwierdza też, że w niewielu krajach jest tak silne zorganizowana jak w Prusach i użycie jej w trakcie zmierzchu potęgi Napoleona pozwoliło zdjąć jego jarzmo. Obrona krajowa powinna być bardziej rozwinięta w kategorii obrony, niż ataku, gdyż pozwala to zachować jej wysokie morale i w pełni ją koordynować. Clausewitz obroną krajową nazywa ochotniczą ludność państwa ze wszystkimi jej zasobami, tzn. siłami fizycznymi, bogactwem i nastrojami. Odejście od tych zasad powoduje, że obrona krajowa stanie się wojskiem stałymi i będzie pozbawiona swoich podstawowych zalet. Współdziałanie ludzi w ramach obrony krajowej, pozwala w pewnym sensie spoić naród, który traktuje ojczyznę nie jak coś obcego, ale jak własną najwyższą wartość.
Drugim środkiem obrony do której nawiązuje autor, to twierdze. Twierdzi, że współdziałanie twierdz przygranicznych u obrońcy jest o wiele bardziej wydatne, niż u agresora. Twierdza powinna wstrzymywać oblężenie i wywierać większy nacisk na szalę wojny, tzn. niweczy w pewien sposób działalność rzeczywistych sił nieprzyjaciela.
Kolejnym środkiem obrony jest naród. Wpływ jaki wywiera on na wojnę, nawet w przypadku nieuczestniczenia bezpośrednio w wojnie jest znaczny. Utrzymanie

(…)

… przynoszą określone korzyści. Także i w przypadku Polski mogliśmy dostrzec pewne działania sojusznicze, które pomogły w obronie przed agresorem. Choć jak historia pokazuje polscy sojusznicy mieli tendencję niewywiązywania się z obietnic, przykład pomocy Węgier w walce z Zakonem Krzyżackim za Kazimierza Wielkiego miał ogromne znaczenie. To na podstawie tego sojuszu Polska, skutecznie obroniła…
…, które chcąc zając całe państwo muszą się rozproszyć. W przypadku zintegrowanego i w pełni sprawnego systemu obronnego, siła natarcia znacząco spada. Stąd też autor podaje sam cel ataku jako główną przyczynę redukującą siłę natarcia.
Drugim czynnikiem jest potrzeba obsadzenia pozostawionego z tyłu terenu dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia logistycznego walczącym. Czynnik ten angażuje znaczne środki…
… kilka takich środków: Morale narodu (nastawione na chęć walki i i obrony kraju), obrona cywilna (przygotowanie militarne społeczeństwa), siły zbrojne (składające się z mobilnych wojsk uderzeniowych i obrony terytorialnej), powszechna obrona terytorialna (obrona miejscowości i w masowej skali działania zaczepne, powszechny opór, przygotowane społeczeństwo), wykorzystanie walorów obronnych oraz przygotowanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz