Fragment notatki:
Zacznijmy proszę państwa od tego po co w ogóle węglowodany spożywamy. Główna funkcja węglowodanów to-funkcja energetyczna. To nie jest dobry materiał energetyczny i z tego wynika że będzie używany wyłącznie w sytuacjach kryzysowych, a tą sytuacją kryzysową jest okres głodu między posiłkami. Natomiast w okresie bezpośrednio po posiłku, jak to za chwilę się okaże jest raczej nastawienie na syntezę węglowodanów, a nie na wykorzystywanie. Prawidłowa dieta Europejczyka powinna zawierać tyle węglowodanów, żeby zabezpieczyć zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie 55 - 65%. Głównymi węglowodanami, które powinny być spożywane to cukry złożone, a zwłaszcza skrobia. Skrobia składa się w 20% - z amylozy o łańcuchu liniowym, 80% - to struktura rozgałęziona amylopektyny. Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej tam mamy enzym alfa - amylazę. Ale z punktu widzenia ilości uzyskiwanej glukozy jest to etap mało istotny, z tego względu, że kontakt enzymu z substratem jest krótki. Natomiast praktyczny moment trawienia skrobi zachodzi w jelicie cienkim, gdzie z sokiem trzustkowym alfa-amylaza trzustkowa, która jest funkcjonalnie tym samym enzymem, który jest wydzielany przez ślinianki. Czasem nazywa się tą alfa amylaze - diastazą (starsze pielęgniarki i lekarze jeszcze używają takiej nazwy), jest to nazwa błędna bo pod nazwą diastaza rozumiemy mieszanianę alfa i beta amylazy, a to o czym mówimy to alfa amylaza. No i w wyniku procesu trawienia skrobia przekształca się w kolejne dekstryny, w konsekwencji powstaje w ostatnim etapie maltoza i tu jest krytyczny moment, mianowicie trawienie kontaktowe przez nabłonek jelitowy, przez ektoenzymy mianowicie maltazę, którą nazywa się alfa glukozydazą i to jest punkt uchwytu substancji, które hamują trawienie węglowodanów, a łatwo zgadnąć po co hamować trawienie - po to żeby mniej glukozy się wchłaniało. I jest taka substancja, która nazywa się akarboza, jest to inhibitor alfa glukozydazy stosowany w leczeniu cukrzycy. Hamuje degradację enzymatyczną maltozy i w ten sposób nie rozkłada się nam maltoza do glukozy. Drugim ilościowo istotnym cukrem dla osób, które słodzą np. herbatę jest sacharoza. To jest dwucukier w wyniku hydrolizy którego otrzymujemy glukozę i fruktozę. Z tego wynika, że słodzenie cukrem z buraków cukrowych nie jest specjalnie mądrym posunięciem, bowiem mamy duży ładunek glukozy, który się wchłania. Z tego wynika że jeżeli cukry mają być spożywane to nie mogą to być cukry proste i głównym źródłem węglowodanów musi być skrobia. Nieprawidłowe żywienie to jest spożywanie cukrów prostych lub dwucukrów, czyli objadanie się słodyczami, ciastkami.
Jak nam już węglowodany trafią do jelita tam zajdzie proces trawienia to kolejny etap to proces wchłaniania. W zależności od cukru mamy, albo transport aktywny
(…)
… regeneracji NAD-u to glikoliza się zatrzyma. Mianowicie jest to enzym, który jako koenzymu używa NAD, on się redukuje i wszystko tak trwa dopóki dostępny jest NAD, który musi się zregenerować, sprawa jest prosta jeśli jest sprawny układ mitochondrialny łańcucha oddechowego. Jeśli natomiast są warunki beztlenowe musi nam się zredukować jakiś związek i to jest wyjaśnienie dlaczego kończy nam się zabawa…
… produktem wraz z dwoma molami ATP. Natomiast jeśli wszystko odbywa się w warunkach tlenowych to NADH ulega spaleniu w łańcuchu oddechowym. To równocześnie powstały pirogronian wchodzi nam do cyklu Krebsa i globalny zysk jest 38 cz. ATP. Regeneracja NAD poprzez redukcję pirogronianu do mleczanu nie jest jedynym sposobem regeneracji NAD-u. Jeśli rzecz odbywa się w krwince czerwonej to zredukowany…
… i tylko tak, natomiast w warunkach tlenowych dochodzi do przeniesienia równoważników na łańcuch oddechowy, ale tu zwróćmy uwagę. Glikoliza zachodzi w cytozolu, łańcuch oddechowy w mitochondrium, błona mitochondrialna nie jest przepuszczalna dla zredukowanego NAD-u i tu trzeba zrobić mitochondria sposobem, żeby „kupiły” zredukowany NAD. Do tego celu potrzebne są dwie reakcje. Jedna reakcja to redukcja fosfodihydroksyacetonu…
…. Natomiast zredukowany NAD nie potrafi redukować i jest to jego reakcja pośrednia na wprowadzenie go do mitochondrium. Podobna jest funkcja drugiej reakcji, czyli konwersja szczawiooctanu do jabłczanu, jabłczan penetruje przez błonę mitochondrialną tam jest ponownie dehydrogenaza jabłczanowa ale działa w drugą stronę i równoważniki redukcyjne zostają przeniesione wprost na łańcuch oddechowy (zapamiętać…
… dla komórek, w których powinna być ona metabolizowana. Dawniej klasyfikowano to jako dyfuzja ułatwiona insulino zależna (nazwa obecnie nie uznawana). Główna lokalizacja GLUT 4 to mięśnie szkieletowe i tkanka tłuszczowa.
GLUT 5 - tak naprawdę nie jest transporterem glukozy, ale transporterem fruktozy (fruktoza jest transportowana w formie dyfuzji ułatwionej, a nie tak jak galaktoza i glukoza na drodze…
… komórkach. Obydwa wprowadzają resztę fosforanową w pozycję 6 i zawsze powstaje glukozo-6-fosforan. Kolejna różnica to swoistość substratowa. Glukokinaza jak sama nazwa mówi wyłącznie wykazuje powinowactwo do glukozy, heksokinaza może fosforylować inne heksozy, chociaż część z nich ta o znaczeniu praktycznym - te które trafiają do nas w diecie np. galaktoza, czy fruktoza ma swoje enzymy fosforylujące…
… „wąskich gardeł” o których wspominałem, które mają funkcje regulatorową mamy trzy reakcje nieodwracalne, musimy je poznać z tego względu, że glikoliza ma swój szlak, który w jakiś sposób ją naśladuje, a który biegnie w drugą stronę i który ma wytworzyć glukozę a w ostateczności glikogen - glukoneogeneza.
Natomiast te reakcje, które muszą być ominięte to jest reakcja kinazy pirogronianowej…
… enzymatyczne będą ulegały fosforylacji i tak się dzieje w przypadku fosfatazy jak i fosforylazy glikogenowej. Enzym fosforylaza glikogenowa to jest enzym, który degraduje glikogen. Fosforylaza glikogenowa jest aktywna jeśli się ją ufosforyluje tzn., że aktywuje się wtedy kiedy rośnie cAMP w komórce. a cAMP rośnie kiedy katecholaminy działają na komórkę, kiedy glukagon działa na komórkę itd. Wtedy dochodzi…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)