To tylko jedna z 12 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Opowiem państwu o tym, jakich szkód może narobić witamina D. Jeżeli przekarmiamy kogoś witaminą D to może wystąpić proces miażdżycowy. Do najważniejszych efektów należy uwalnianie jonów wapnia, mamy wiec do czynienia z efektem osteolitycznym a nie z efektem osteogennym. Najpewniej jest to spowodowane tym, że dochodzi do zahamowania syntezy 1,25(OH)2D3 . W związku z tym, że enzym nie działa, mamy wiec do czynienia z hyperkalcemią i z hyperfosfatemią, która dodatkowo efekt hydroksylacji blokuje a wiec bodźcem adekwatnym jest w pozycji 1 daje efekt hypokalcemia i hypofosfatemia. Ten wysoki iloczyn jonów wapnia i jonów fosforowych prowadzi do powstania tzw. zwapnień przerzutowych, czyli w różnych narządach następuje zwapnienie, ale nie w efekcie ekspresji białek wiążących Ca, ale w sposób bierny powstają te złogi wapnia w rożnych tkankach
Uwalnianie soli Mg z kości. Istnieje antagonizm funkcjonalny pomiędzy rożnymi jonami min. między sodem i potasem oraz między magnezem i wapniem hypomagnezemia jest częstą w Polsce w związku z tym, że mało jest magnezu w glebie do tego jony magnezu opuszczają organizm. Tu jest szereg niekorzystnych działań a mianowicie wzrost ilości magnezu powoduje wzrost wchłaniania metali ciężkich z atmosfery głównie ołowiu. Na śląsku gdzie endemicznie występują obszary ołowiu i cynku jest to istotne, szczególnie ważne u dzieci, czyli u tych u których przekarmianie witamina D najczęściej wstępuje.
Tu istnieje bardzo niekorzystne zjawisko mianowicie wchłanianie żelaza, przy omawianiu żelaza o tym wspomnę. Żelaza ma być tyle ile trzeba niedobrze jest jak jest za mało żelaza i jak jest go za dużo. Jony żelaza uczestniczą w szeregu procesach wolnorodnikowych stymulując powstawanie wolnych rodników i tu kobiety rzadziej zapadają na procesy miażdżycowe związane jest z tym, że kobiety maja fizjologicznie większą utratę krwi niż mężczyźni, bo miesiączkują a mężczyźni nie.
Kolejna witamina którą się zajmiemy to jest witamina K. - Witaminami K nazywamy grupę związków które maja wspólną budowę mianowicie maja rdzeń naftochinonu, który w pozycji drugiej jest metylowany. Wiec poszczególne postacie witaminy K różnią się tym co znajduje się w pozycji trzeciej.
Pierwsza z witamin, witamina K1 zwana filonadion lub filochinon posiada ona w pozycji trzeciej rodnik fitylowy.
Druga z witamin naturalnych to jest witamina K2 (Witaminy K1 i K2 to są naturalne witaminy) - nazwana jest farnochinonem lub menachinonem ma ona w pozycji trzeciej posiada rodnik difarnezylowy.
Są to witaminy naturalne a z tego wynika ze są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach ale ze względu na wagę witaminy K w naszym organizmie fabryki wyprodukowały szereg witamin syntetycznych które maja taka przewagę, że są rozpuszczalne w wodzie, czyli w stanach niedoboru można te witaminy podawać pozajelitowo, czyli mamy szeroką rodzinę witamin które w pozycji trzeciej maja jednostkę izoprenoidowa i to są wszystko witaminy syntetyczne rozpuszczalne w wodzie w przeciwieństwie do witamin naturalnych.
(…)
…. Musimy się przyjrzeć naszemu ulubionemu schematowi drogi wewnątrzpochodnej i zewnątrzpochodnej krzepnięcia krwi. Układ jest tak słaby jak najsłabsze jest jego ogniwo a tym ogniwem najsłabszym jest oczywiście czynnik VII który ma najkrótszy okres półtrwania wynoszący kilka godzin czyli jako pierwszy wysiądzie. Upośledzeniu ulegnie droga zewnątrzpochodna. Tym badaniom określającym stan drogi…
… FAD są dwa atomy azotu w izoalloksazynie do których przyłączane są równoważniki redukcyjne. Następnie FADH2 przekazuje te równoważniki redukcyjne na łańcuch oddechowy, w wyniku wędrówki elektronów i protonów następuje wytworzenie energii, która zostaje następnie w fosforylacji oksydacyjnej zmagazynowana w formie ATP. Zdecydowanie więcej oksydoreduktaz współpracuje z innym koenzymem a mianowicie…
… więc pirofosforan tiaminy, kwas liponowy, CoA i FAD jest czwartym koenzymem niezbędnym dla prawidłowego przebiegu procesu przemiany pirogronianu do acetylo CoA, alfaketoglutaran- sukcynylo CoA i przemiane aminokwasów rozgałęzionych, dalej w cyklu Krebsa mamy dehydrogenazę bursztynianową, no i wreszcie dehydrogenazę zredukowanego NAD-u w łańcuchu oddechowym, to są wszystko dehydrogenazy współpracujace z FAD- em…
… do przejścia na szlak alterantywny i powstaje kwas ksanturenowy. Gromadzenie się tego produktu jest przydatne do diagnostyki niedoboru wit. B6.
Oprócz tych ogólników kilka rzeczy szczegółowych:
Biosynteza sfingozyny. Sfingozyna jest aminoalkoholem występującym w sfingolipidach. Czyli lipidy nie sterolowe, reakcją wyjściową jest reakcja palmitoilo-CoA z seryną,
biosynteza porfiryn - reakcja podobna, sukcynylo…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)