Biernat z Lublina, Ezop - bajki 16-20

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biernat z Lublina, Ezop - bajki 16-20 - strona 1 Biernat z Lublina, Ezop - bajki 16-20 - strona 2

Fragment notatki:

Biernat z Lublina, Ezop, wstęp S. Grzeszczuk, oprac. J. S. Gruchała, Kraków 1997 - bajki 16-20
16. Nie śpiewaj, aże z gód pójdziesz
- Sąsiad zaprosił sąsiada na wspólne ucztowanie. W czasie obiadu mogli zapomnieć o codziennej pracy. Tymczasem pies jednego z mężczyzn zaprosił drugiego do kuchni na własną ucztę z pozostawionych kości. Gdy gość (pies) pojawił się w kuchni zobaczył jedzenie o wiele lepsze niż kości. Przechadzał się zachwycony po kuchni i wyobraził sobie jak będzie to wszystko jadł. Nagle do kuchni wszedł kucharz. Gdy zobaczył nieproszonego gościa zdenerwowany nie na żarty chwycił psa za ogon i wypędził go z gospody. Zbity pies leżał i skomlał. Znalazł go takim pies gospodarza i zapytał, czy został dobrze przyjęty w kuchni. Pies mu na to odpowiedział, że tak bardzo się najadł, że dostał mdłości i opadł z sił.
- nie mów hop, póki nie przeskoczysz; nie dziel skóry na niedźwiedziu
Nie należy cieszyć się z czegoś, dopóki nie będziesz pewny końcowego efektu swojego działania. Dopiero kiedy masz pewność, że ci się udało, wtedy możesz triumfować, nigdy wcześniej - „Przewiedzieszli - tedy śpiewaj”.
17. Kto zły, zawżdy zły
- Oracz złapał orła, wydarł mu ze skrzydeł pióra, obciął szpony, tym samym chciał go upodobnić do koguta. Po jakimś czasie odkupił orła myśliwy, z powrotem zapuścił na skrzydłach ptaka pierze, przez co umożliwił mu latanie i nauczył polowania na zające. Dumą i zadowoleniem napawał go fakt, że oto orzeł wykonuje za niego pracę. Wtedy liszka ostrzegła myśliwego, żeby ślepo nie wierzył w posłuszeństwo orła, bo orzeł ma naturę drapieżnika i teraz poluje na zające, ale później może domagać się „lepszego” pożywienia i udusić myśliwego. - Morał bajki ma dość pesymistyczny wydźwięk, bowiem mówi o tym, że natura ludzka jest niezmienna. Jeśli ktoś jest zły nie ma szans się zmienić, a jedynie upodobnić do kogoś kim nie jest i pod taką przykrywką dalej dokonywać złego. Należy uważnie przyglądać się ludziom - dobrych nie odrzucać a życzliwie przyjmować, natomiast wystrzegać się przewrotnych. 18. Praca bogactwa czyni
- Właściciel winnicy był już w podeszłym wieku. Wezwał więc do siebie wszystkie swoje dzieci, aby odczytać testament, w którym to zaświadczył, że cały spadek zakopał w winnicy. Po śmierci winiarza, zgodnie z wolą ojca, dzieci zaczęły szukać w ziemi majątku. Jednak nic nie znalazły. Wtedy zrozumiały zamysł starca - rozkopana winnica zaczęła w niedługim czasie przynosić znacznie obfitsze plony niż dotychczas.
- W bajce zawarta jest krytyka próżniactwa. Ezop w wielu przypowieściach głosi pochwałę pracy. Tylko przez ciężką, uczciwą pracę można dojść do bogactwa. Nie można czekać z założonymi rękami na przysłowiową mannę z nieba.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz