Bieg i upad warstwy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 966
Wyświetleń: 3521
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bieg i upad warstwy - omówienie  - strona 1 Bieg i upad warstwy - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Bieg i upad warstwy ( definicje i rysunki)
Bieg warstwy- rozciągłość , jest to azymut krawędzi (ślad) powstałej z przecięcia płaszczyzny poziomej z pow. warstwy (stropem lub spągiem) kąt biegu 0 - 180 Upad - jest to kąt dwuścienny, zawarty pomiędzy płaszczyzną poziomą a pow. warstwy; jest to kąt pochylenia warstwy kąt upadu 0 -90 mierzony za pomocą klinometru. Wymienić rodzaje deformacji tektonicznych ciągłych i krótko jest scharakteryzować (rys)
Deformacje ciągłe są to zaburzenia pierwotnego układu warstw skalnych bez przerwania ich ciągłości Nazywamy je także deformacjami plastycznymi lub fałdowymi i należą do nich: monoklina, fałdy i płaszczowiny.
Monoklina - na rozległym terenie występują warstwy nachylone w jedną stronę i pod zbliżonym kątem. W monoklinie warstwy nie powtarzają się, lecz wykazują jednokierunkowe następstwo stratygraficzne.
Fałd - nazywamy plastyczne wygięcie warstwy, gdzie część wypukła nosi nazwę antykliny lub siodła, a wklęsła synklina siodła, skrzydło, promień f. amplituda, jądra. Wyróżniamy fałdy stojące (pionowe) obalone, leżące, przewalone. Płaszczowiny - są to fałdy leżące o olbrzymich rozmiarach i skomplikowanej budowie. W grzbiecie płaszczowiny powstają drugorzędne nafałdowania tzw. dygitacje.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz