To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BHP
Do przepisów powszechnie obowiązujących należą:
- ustawy ustanawiające nadzór i kontrolę nad warunkami pracy
- Prawo budowlane
- prawo górnicze i geologiczne
- prawo atomowe
- niektóre normy techniczne
Normy techniczne
Są dobrowolne, jednakże mogą one mieć charakter obowiązkowy, jeżeli właściwi ministrowie wprowadzą obowiązek ich stosowania
Obowiązek stosowania normy technicznej może wynikać z rozporządzenia właściwego ministra wprowadzającego normy określone w tym rozporządzeniu do obowiązkowego stosowania, bądź przez powołanie się na określoną normę w przepisie powszechnie obowiązującym. Prawo pracy można podzielić na:
- przepisy stanowione w drodze porozumienia zawartego między partnerami społecznymi - przepisy wewnątrzzakładowe, ustanawiane przez samego pracodawcę
- system organizacyjny ochrony pracy można podzielić na dwa systemy:
a). ogólnokrajowy (parlament, rząd, resorty i inne urzędy państwowe, organy nadzoru i kontroli, które mają zróżnicowane zadania)
b). Zakładowy
Przepisy zawarte pomiędzy partnerami społecznymi:
- przepisy bhp występujące w ponadzakładowych i zakładowych układach zbiorowych pracy
- strony układu nie mogą wprowadzić do układu zbiorowego pracy postanowień mniej korzystnych od zawartych w przepisach powszechnie obowiązujących - w układach zbiorowych pracy nie mogą być jednak nakładane na pracowników dodatkowe obowiązki, gdyż te mogą być ustanawiane jedynie na drodze przepisów powszechnie obowiązujących Najczęściej występujące uregulowania z zakresu bhp:
- dodatkowe przywileje zdrowotne
- dodatkowe urlopy dla pracowników pracujących w warunkach szkodliwych lub uciążliwych oraz skrócenie dobowego wymiaru czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w takich warunkach
- rekompensaty finansowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych oraz niebezpiecznych Przepisy wewnątrzzakładowe: Aktem regulującym sprawy z zakresu bhp, jest regulamin pracy. Zakres przedmiotowy regulaminu obejmuje uregulowania w zakresie wyposażenia pracowników w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej, wykazy prac wzbronionych pracownikom młodocianym i kobietom. Regulamin pracy ustala pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, jeżeli zatrudnia co najmniej 5 pracowników. Jednakże w przypadku gdy pracodawca nie może uzgodnić treści regulaminu z organizacją związkową lub gdy taka organizacja nie działa u pracodawcy, regulamin ustala sam pracodawca. Regulamin nie musi być ustalany, jeżeli w zakresie przewidzianym dla regulaminu obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy. Z treścią regulaminu pracodawca ma obowiązek zapoznać każdego pracownika.
(…)
… bezpiecznych i higienicznych warunków pracy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. To, czy dany pracodawca, w określonych warunkach, wykorzystał w sposób odpowiedni osiągnięcia nauki, podlega indywidualnej ocenie właściwych organów nadzoru, np. Państwowej Inspekcji Pracy i Inspekcji Sanitarnej lub sądu w toku postępowania sądowego. Zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów…
… wynagrodzenia. Kierowców: autobusów, pojazdów przewożących materiały niebezpieczne oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton i długości powyżej 12 m, trolejbusów i motorniczych tramwajów
Przy montażu i remoncie sieci trakcyjnych
Przy liniach napowietrznych niskich, średnich i wysokich napięć
Przy obsłudze urządzeń ciśnieniowych, podlegających pełnemu dozorowi technicznemu
Przy obsłudze…
… lub gdy taka organizacja nie działa u pracodawcy, regulamin ustala sam pracodawca. Regulamin nie musi być ustalany, jeżeli w zakresie przewidzianym dla regulaminu obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy. Z treścią regulaminu pracodawca ma obowiązek zapoznać każdego pracownika. Zasady BHP są regułami pozaprawnymi na wzór klauzul generalnych. Oznacza to, że nie są one zdefiniowane prawnie ani też określone…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)