Bezpieczeństwo europejskie-notatki z zajęć

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bezpieczeństwo europejskie-notatki z zajęć - strona 1 Bezpieczeństwo europejskie-notatki z zajęć - strona 2 Bezpieczeństwo europejskie-notatki z zajęć - strona 3

Fragment notatki:

Def. Bezpieczeństwo to stan, w którym nie ma zagrożeń.
Dzielimy na międzynarodowe (zewnętrzne) i wewnętrzne. Po II wś bezpieczeństwo zewnętrzne stało się domeną organizacji międzynarodowych i jest gwarantowane przez tworzone przez nie prawo. Natomiast bezpieczeństwo wewnętrzne cały czas pozostaje w gestii państw i ich systemu prawnego.
B. Buzan - bezpieczeństwo to wolność od zagrożeń. Jeśli brać pod uwagę kontekst międzynarodowy, to pod pojęciem bezpieczeństwa rozumie się zdolność państw i społeczeństw do utrzymania niezależnej tożsamości i integralności funkcjonalnej.
Booth i Weller - stabilny system bezpieczeństwo mogą utrzymać tylko te grupy ludzi, które nie pozbawiają innych tego stanu.
Lipman - państwo jest bezpieczne w takim stopniu, w jakim nie musi poświęcać podstawowych wartości dla uniknięcia wojny. Gdy zaś do niej dojdzie może wyjść z niej zwycięsko.
Na współczesne opinie o bezpieczeństwie wpływają następujące argumenty:
Koniec zimnej wojny przyniósł ograniczone zmiany substancji struktur decydujących o pokoju
Natura stosunków międzynarodowych nadal oparta na przemocy
Cały czas trwają kontakty oparte na współpracy i konkurencji.
Rodzaje współczesnych zagrożeń:
Inwazja zewnętrzna - przez sąsiada lub przez kraj niesąsiadujący. Kraje dzielą się na 3 grupy
Grupa pierwsza (80% potencjału militarnego świata)
Grupa druga (17-18%)
Grupa trzecia (2-3%)
W grupie pierwszej konflikt jest mało prawdopodobny. Grupy niższe nie są w stanie zagrozić wyższym, ale mogą zagrozić krajom w tej samej grupie lub niższej.
Kataklizmy wewnętrzne - susze, zarazy, efekty awarii potencjałów nuklearnych, głód, problemy społeczne, międzynarodowe efekty w rodzaju migracji.
Zagrożenia terrorystyczne
Cechy terroryzmu wg. Simpsona Terroryzm to działania podejmowane przez wroga nie będącego rządem kraju lub reprezentantem państwa.
Silna ideologizacja działań
Zagrożenia ekologiczne
Przenoszenie się w skali międzynarodowej negatywnych zjawisk różnej natury
Np. pojawianie się w krajach III świata chorób zwalczonych już w lepiej rozwiniętych, skutki kryzysów finansowych, tsunami, trzęsienia ziemi, podwyżki cen spowodowane wyczerpywaniem się surowców.
Współcześnie istnieje współzależność międzynarodowa, to znaczy niewiele kryzysów i zagrożeń wpływa wyłącznie na jeden kraj i nie oddziałuje na inne.
Kooperatywny system bezpieczeństwa - współcześnie widać oznaki przygotowywania takiej struktury gwarantującej bezpieczeństwo światowe. Będą w nim uczestniczyli przedstawiciele krajów ze wszystkich kontynentów a przepustką do niego ma być stopień liberalizacji wewnętrznej i zewnętrznej ich gospodarek. Nie jest to żaden skoordynowany projekt, raczej zjawisko, tendencja.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz