BEZPIECZEŃSTWO EUROPEJSKIE
ROLA BEAR
ROLA RADY ARKTYCZNEJ
ROLA CZARNOMORSKIEJ WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ
BEAR - Euroarktyczny region Morza Barentsa - obejmuje obszar 1,2 mln km2. Jeden z najbogatszych regionów w surowce mineralne, energetyczne i zasoby leśne (tylko 4,4 mln ludności) 11.01.1993 podpisanie deklaracji w Kirkenes o współpracy w strefie Morza Barentsa w obecnym kształcie przez Norwegię, Szwecję, Danię, Islandię, Finlandię, Rosję i Komisję Europejską
Określono cele, zasady, struktury organizacyjne i formy dwupoziomowej współpracy na poziomie międzynarodowym i lokalnym
Współpraca zdecentralizowana na podstawie odrębnie zawartych porozumień z udziałem miejscowej ludności
Założono, że współpraca ma się opierać na ścisłym współdziałaniu między szczeblem lokalnym a centralnym.
Ustanowiono odrębne dla obu poziomów instytucje kierujące
Deklaracja w Kirkenes ustanowiła BEAC - Euroarktyczną Radę Morza Barentsa - organ współpracy międzyrządowej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych
Skład Rady - sygnatariusze 6 państw i obserwatorzy - Polska, USA, Kanada, Francja, Niemcy, Japonia i Holandia od 1994 i Włochy od 1995. Celem BEAC jest promowanie regionalnej międzyrządowej i transgranicznej współpracy na rzecz zapewnienia pokoju i trwałego rozwoju gospodarczego, społecznego i ekologicznego na szczeblu lokalnym. Współpraca jako ważny czynnik procesu umacniania stabilności i dobrobytu w regionie morza Barentsa i całej Europie.
BEAC - Komitete Wyższych urzędników + 3 stałe grupy robocze
Dotychczas było 5 sesji Rady, ostatnia w 2001 w Murmańsku
Przewodnictwo zmienia się co rok, sprawowane jest na zasadzie rotacji przez 4 państwa
Rozpatruje zagadnienia współpracy regionalnej
Dla bieżącego kierowania współpracą na szczeblu lokalnym ustanowiono Radę Regionalną (obejmuje północne okręgi Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji).
Składa się z przewodniczących (gubernatorów) prowincji wchodzących w skład regionu. Zmienia się co 2 lata.
Realizuje program szeroki - 80 projektów - 10 grup roboczych
Siedziba to stolica prowincji, która w danym czasie przewodniczy w regionie
RADA ARKTYCZNA - utworzona 19.09.1996 w Ottawie na spotkaniu ministrów do spraw ochrony środowiska państw leżących wokół Morza Arktycznego: Kanada, USA, Rosja, Norwegia, Islandia, Szwecja, Finlandia, Dania. Obserwatorzy: Niemcy, Polska, Holandia, Francja, Wielka Brytania
Jednym z głównych problemów współpracy jest pomoc dla Rosji w usuwaniu odpadków radioaktywnych i innych nieczystości składowanych przez były ZSRR w Morzy Arktycznym.
(…)
… wykonawczy - Komitet Wyższych Urzędników - przewodnictwo rotacyjnie co 2 lata wszystkie państwa członkowskie
CZARNOMORSKA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA - powstała z inicjatywy Turcji w Istambule 25.06.1996 Członkowie: 11 państw basenu Morza Czarnego, Bałkanów i Zakaukazia
Cel: rozwijanie wielostronnej i dwustronnej współpracy gospodarczej, handlowej i finansowej, wspieranie reform ekonomicznych, ochrona środowiska zwalczanie zorganizowanej przestępczości, przemytu narkotyków, broni, materiałów radioaktywnych, itd.
Struktura instytucjonalna jest rozbudowana Spotkania na szczycie w miarę potrzeb; Organ decyzyjne (główny - Rada Ministrów Spraw Zagranicznych)
Decyzje na forum rady podejmowane większością kwalifikowaną 2/3 głosów, ale w sprawach najważniejszych np. przyjęcie nowych członków lub tworzenie nowych organów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)