Betony zaprawy - ćwiczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 3661
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Betony zaprawy - ćwiczenia - strona 1

Fragment notatki:

5 - stronicowa notatka na temat betonów i zapraw. Poruszane w niej zagadnienia, to między innymi:
spoiwa hydrauliczne, zaczyny, wyroby z zaczynów i zapraw, tynki, kruszywa, tworzywa sztuczne, betony lekkie, betony osłonowe, betony specjalne, itp.

SPOIWA HYDRAULICZNE - wapno hydrauliczne i wszystkie odmiany cementów portlandz., cementy hydrauliczne, żużlowe, porcelanowe.
a) wapno hydrauliczne - surowiec do wypalania: wapienie margliste, krzemionkowe, charakt. składu chemicznego, wskaźnik hydrauliczny (stosunek wagowy tlenków 1,7÷9) temp. 900-1000 po wypaleniu ------ wapna szarego lub żółtego. W zależności od składu chem. Cechy techn. wapna hydratyz.: duży stopień rozdrobnienia (pozostałość na oczku 0.,2mm <0,5%); niska gęstość obj. =500-800kg/m3. Zastosowanie: zaprawy murarskie, tynki zewn., farby wapienne. b) cementy portlandzkie - spoiwo hydr. otrzymane przez zmielenie klinkieru cementowego z gipsem i dodatkami hydraulicz. Surowce: wapień i glina lub margle. Przeciętnie do prod. cem. port. stosuje się 72-78% skł. wapiennych i 22-28% czystej od zanieczyszczeń gliny. Metody prod. cem. port.: a) na mokro - surowce przed wypałem przemielane przemielane są z nadmiarem wody; b) na sucho - 6% wody w stos. do całości surowców. Temper. wypału 14500 - otrzmuje się klinkier cementowyw postaci kulistych ziaren 3-20mm. Najlepsza wytrzymałość przy składzie. SiO2 (21-25); Fe2O3+FeO (1-6); CaO (62-67); MgO (1-1,7); Al2O3 (3-7); SO3 (1-2). Reagują ze sobą tworząc krzemiany, gliniany i żelazogliniany wapnia, z których najważniejsze to alit (krzemi. trójwapn.) C3S jest go 50-60%, charakt. się najsilniejsz. właściw. hydraul. i wydziela dużo ciepła podczas wiązania. Belit (krzemi. dwuwapn.) C2S jest go 15-25%. Glinian trójwapn. C4AF nie mniej niż 10%, jego obecność świadczy o koloryczności cementu (ciepły podczas wiązania). Brownwilleryt nie mniej niż 7%, znajduje się w części zeszkliwionej klinkieru, ma słabe właściwości hydrauliczne, wiąże szybko, słaba wytrzymałość. Za przyrost wytrzymałości odpowiedzialne są alit i belit. Gips surowy dodaje się żeby zwolnić czas wiązania. Dodaje się go do klinkieru cementowego. Wiązanie i twardnienie: Zaczyn cement. gęstnieje i staje się ciałem stałym. Okres od momentu rozpoczęcia gęstnienia do stwardnienia - nazywa się wiązaniem. Określa się aparatem Vicata. Okres od momentu zakończenia wiązania do nabrania cech wytrzymałościowych - nazywa się okresem dojrzewania (28dni). Opis procesu na skutek reakcji wody z cementem powstają prod. hydrolizy i hydratacji. Podst. skł. cementu C3S ulega hydrolizie 3CaO.SiO2+mH2O→CaO . SiO2 . nH2O+2Ca(OH)2. a potem hydratacji 3CaO . Al2O3+6H2O→3CaO . Al2O3. 6H2O. Procesy te zachodzą najpierw szybko tworząc zawiesinę nierozpuszczalną w wodzie. Po 7 dniach mają 70% wytrzymałości maxym., potem wzrasta przez 28 dni. Cement należy polewać wodą 7 dni, hutnicze 14. Klasyfikacja: c. portl. CEM I
c. portl. żużlowy CEM II/A-S CEM II/B-S
c. portl. krzemionkowy CEM II/A-D
c. portl. popiołowy CEM II/A-V CEM II/B-V
c. portl. wapienny CEM II/A-L CEM II/B-L
c. portl. żużl-popioł CEM II/A-SV CEM II/B-SV


(…)

…. ZAachodzi bez prod. ubocznych. Powst.: żywice epoksydowe, poliuretany. Ze wzgl. na wł. uzytkowe elastomery - tworzywa które poddane w temp. pokojowej obciążeniu, ulegają dużym odkształceniom. Plastomery - tw. które w charakt. war. temp. i obciążęniu zachowują kształt. Dzielą się na: termoplastyczne (miękną pod wpływem ciepła, zmiany zach. bez zmian skł. chem.: PCV, polistyren, poliamidy). Termoutwardzalne…
…. agresywne, robione z żywic epoksydowych, akrylowych, mają dużą wytrzymałość mech., nie iskrzą się, są to masy chemoutwardzalne (plastidur, elastur). Masy nawierzchniowe: nawierzchnie sportowe (torpol).
BETON - materiał otrzym. przez zmieszanie wypełniacza ze spoiwem i wodą. Na skutek reakcji reakcji fizykochem. zachodzi wiązanie i otrzymujemy monolit. Podział: lekki rodzaj kruszywa: 300-600 sztuczne…
…. topnienia), dodaje się glinę ognioodporną, wypełniaczem jest szamot. Termalitowa - wypełniaczem jest kwarcyt zmielony. Suche zaprawy do tynków szlachetnych: mieszanina cementu, wapna hydrat., mączki wapiennej, kruszywa, barwników. Polimerowe: skł. drobnoziarniste kruszywa, z dodatkiem spoiw cementowych i wapiennych oraz żywic w postaci emulsji. Zastos.: na zewn. i wewn. bud.; tynki i wypełniacze w murach…
… kapilarnych. Są to drobne proszki mineralne o wysokim stpniu rozdrobnienia np. popioły lotne, wapno hydratyzowane, bentonit, mączki kamienne, mikrokrzemionka; 5 gr. barwiące; 6 gr. kompleksowe (wileoskładnikowe). Dodatki subst. występujące >5% w stos. do cementu, nie muszą być rozpuszcz. w wodzie. np. granulowany żużel wielkopiecowy, popioły lotne, pucolany. Mieszanka betonowa mieszanina wszystkich skł…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz