Betony tworzywa, które uzyskuje się ze zmieszania spoiwa tj. cementu, kruszywa i wody.
właściwości: beton różni się od zapraw rodzajem, uziarnieniem oraz jakością kruszywa. Do zapraw używa się kruszywa o ziarnach nieprzekraczających 2mm, do betonu używa się grubszego kruszywa, czyli żwiru o ziarnach ok. 2-80mm.
w zależności od gęstości objętościowej w stanie suchym rozróżnia się:
beton zwykły
beton lekki
beton ciężki
betony to tworzywa uzyskane przez zmieszanie spoiwa (cementu) kruszywa i wody. Różnią się od zapraw wielkością uziarnienia kruszywa. W betonie oprócz frakcji drobnoziarnistej używamy również żwiru (2-8mm)
beton zwykły konstrukcyjny o gęstości objętościowej w stanie suchym 1800-2600kg/m2
podstawową własnością betonu jest wytrzymałość na ściskanie. Określa się ją klasą betonu i oznacza literą B oraz symbolem liczbowym będącym miernikiem wytrzymałości. Rozróżnia się następujące klasy betonu: B7,5 B10 B15 B20 B25 B30 B35 B40 B45 B50.
w zależności od konsystencji rozróżnia się następujące betony:
wilgotne (prefabrykaty)
gęstoplastyczne
plastyczne (konstrukcje)
beton zwykły
beton konstrukcyjny, wytrzymałość na ściskanie określa się klasą betonu i oznacza literą B oraz symbolem liczbowym będącym miernikiem wytrzymałości. Rozróżnia się następujące klasy betonu: B7,5 B10 B15 B20 B25 B30 B35 B40 B50.
beton klasy B7,5 osiąga najniższą wytrzymałość a B50 najwyższą. W budownictwie indywidualnym stosuje się niższe klasy betonu (B7,5 -B20) wystarczające do zbudowania 2 lub 3 kondygnacyjnego budynku
Wytrzymałość betonu na ściskanie zależy od wielu czynników m.in.: 1) Proporcje składników, które odmierzane są wagowo. Najważniejszy jest stosunek ilości cementu do wody. Jest to tzw. wskaźnik cementowo wodny (c/w).Im stosunek ten jest wyższym, tym wytrzymałość betonu jest większa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)