Beton zwykły

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Beton zwykły - strona 1 Beton zwykły - strona 2

Fragment notatki:

Beton zwykły Wskaźnik ten nie powinien być większy niż 4,0 - mogłoby wtedy zabraknąć wody potrzebnej do chemicznego związania cząsteczek wody z cementem.
Zbyt małe wskaźniki cementowo-wapienne wskazują na nadmiar wody i tworzenie się dużych ilości pustych przestrzeni po wyparowaniu wody, co wpływa negatywnie na wytrzymałość betonu.
Ilość cementu w mieszance betonowej powinna mieścić się w przewidzianych proporcjach, ponieważ nadmiar cementu Mie tylko nie zwiększa wytrzymałości, lecz może być szkodliwy - znacznie zwiększa skurcz betonu. Powstanie skurczu objawia się drobnymi włoskowatymi pęknięciami, które naruszają strukturę betonu.
2) Rodzaj i jakość składników
Jakość betonu zależy od jakości cementu - czyli jego marki. Im wyższa marka cementu - tym beton osiąga wyższą wytrzymałość.
Do betonów wyższych klas stosuje się cement wyższej marki. Ważna jest także jakość kruszywa, tzn. wytrzymałość poszczególnych ziaren, czystość oraz właściwy dobór uziarnienia w taki sposób, aby otrzymać jak najbardziej szczelną mieszankę - z jak najmniejszą ilością pustych przestrzeni między ziarnami. Ważne jest aby mieszanka zawierała jak najbardziej zróżnicowane ziarna, które się dopełnią.
3) Okres twardnienia betonu
Początkowo po wymieszaniu cementu, kruszywa i wody, mieszanina nie wykazuje żadnej wytrzymałości. Wraz z upływem czasu gęstnieje, staje się twarda i jej wytrzymałość zwiększa się. Okres narastania wytrzymałości - początkowo szybki, potem bardzo wolny trwa nawet do kilkunastu lat.
Ze względów praktycznych przyjmuje się okres 28 dni w temp 18stopni Celsjusza i wilgotności względnej powietrza powyżej 90 %. W tym czasie beton powinien osiągnąć umowną wytrzymałość na ściskanie, np. beton B10 wytrzymałość 10MPa.
4) Sposób zagęszczania mieszanki betonowej
Szczelne zagęszczenie mieszanki betonowej prze usuniecie pęcherzyków powietrza i zmniejszenie niewypełnionych przestrzeni ma znaczny wpływ na podwyższenie wytrzymałości betonu, zagęszczenie wykonuje się poprzez wypełnianie ręczne lub mechaniczne ubijanie-wibrowanie.
Konsystencja mieszanki betonowej dobierana jest w zależności od wielkości i kształtu betonowanego elementu , rozstawu prętów zbrojenia oraz sposobu zagęszczenia.
Do budowania dużych elementów o rzadko rozstawionych prętach zbrojenia przygotowuje się gęstą lub bardzo gęsta mieszankę betonową. Do betonowania małych elementów o gęsto rozstawionych prętach zbrojenia stosuje się rzadką mieszankę betonową.
zależnie od konsystencji rozróżnia się mieszanki betonowe:
wilgotne (podobne do mokrej ziemi)
gęstoplastyczne (o trochę rzadszej konsystencji)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz