Belki - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1519
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Belki - omówienie  - strona 1 Belki - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Belki - ogólna charakterystyka i rodzaje.
-Belki są podstawowymi elementami konstrukcji stalowych, pracującymi na zginanie w jednej lub dwu płaszczyznach. Belki ponadto pracują na ścinanie, skręcanie i ewentualnie ściskanie lub rozciąganie osiowe.
-Belek używamy do: nośne dachów, stropów, pomostów oraz jako belki podsuwnicowe, dźwigary mostowe, płatwie, krokwie itp.- Rodzaje belek stalowych: - z kształtowników walcowanych na gorąco, - złożone z blach, tzw. blachownice, - skrzynkowe, złoSżone z dwóch lub większej liczby kształtowników lubblachownic - z kształtowników profilowanych na zimno, - kratowe, - ażurowe wykonane z rozciętych kształtowników, - zespolone - belki stalowe współpracujące z konstrukcją żelbetową, - sprężone cięgnami lub metodami technologicznymi.
- Belki bezpośrednio przekazujące obciążenia na podpory to belki główne lub podciągi.- Belki oparte na podciągach to belkami pośrednie. - W rozwiązaniach konstrukcyjnych przekryć i stropów rozróżnia się kilka układów belek (w płaszczyzna pozioma): -układ równoległy, występują tylko belki główne, oparte na ścianach lub słupach, podpierające płytę stropową lub dachową(przekrycia o małych rozpiętościach lub ciężkie przekrycia przy dużym rozstawie belek). - układ belek stropowych i podciągów poprzecznych lub podłużnych, opierających się na ścianach zewnętrznych lub słupach. (Oparcia belek:- belki stropowe ustawione są bezpośrednio na podciągach, płyta stropowa opiera się tylko na belkach poprzecznych i pracuje jako płyta podparta z dwóch stron. - belki stropowe i podciągi tworzą jednakowy poziom pasów górnych, płyta stropowa jest podparta na czterech krawędziach.)
- układ złożony, składający się z belek głównych oraz z belek stropowych podłużnych i poprzecznych. Trudne konstrukcyjno-montażowe.- W płaszczyźnie pochyłej, np. połaci dachów, układy belek są podobne, przyczym belki główne (dźwigary) usytuowane są pochyło, a belki drugorzędne (płatwie) zwykle są w połaci poziome. -Przy zginaniu konieczne jest sprawdzenie wytrzymałościpręta zginanego, jego stateczności ogólnej (zwichrzenia), stateczności miejscowej (miejscowe wybrzuszenie się ścianki) oraz dodatkowo sztywności, czyli ugięcia belki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz