To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
(BAZY DANYCH)
Bazy danych - jest to dyscyplina zajmująca się organizacją dużych zbiorów wiarygodnych danych, dostępnych dla licznych użytkowników, w których to zbiorach można prowadzić efektywne wyszukiwanie i aktualizacji informacji. W potocznym ujęciu baza danych to: dane+program komputerowy wyspecjalizowany do gromadzenia i przetwarzania tych danych+interfejs dla użytkownika
BD to zbiór powiązanych wzajemnie danych. Powiązania są realizowane przez odpowiednie struktury danych. Wyróżnia się bazy płaskie( plane) i systemy zarządzania bazą danych( DBMS - Database Management System).
Bazy płaskie - to odpowiednio zorganizowany zbiór plików, struktura jest zakładana i eksploatowana przez określone narzędzie GIS.
Pliki uporządkowane w drzewo katalogów i są widoczne dla użytkownika. Niski poziom bezpieczeństwa.
DBMS są specjalistycznymi programami do obsługi baz danych wykorzystywany przez między innymi programy GIS. Wykonują one typowe działania operacyjne na BD zlecane przez program GIS. Jedną z funkcji jest chronienie dostępu do danych.
Podstawowe funkcje baz danych to przechowywanie informacji oraz umożliwienie szybkiego przetwarzania i wyszukiwania danych w tym:
-Edycja( dopisywanie, usuwanie, poprawianie danych w zbiorze).
-Sortowanie według dowolnych kryteriów.
-Wyszukiwanie i relacja danych.
-Tworzenie raportów.
-Drukowanie.
Inne funkcje bazy danych:
-Ochrona - nie każdy użytkownik powinien mieć dostęp do wszystkich danych np.: osoba sprzedająca bilety nie musi nic wiedzieć o przeglądach samolotu.
-Integralność - dane powinny być spójne i poprawne np.: ilość rezerwacji nie powinna przekraczać pojemności samolotu. -Synchronizacja - zabezpieczenie przed prawie jednoczesnym, wielokrotnym wykonaniem operacji na danych np.: dwukrotnie zarezerwowanie tego samego miejsca w samolocie.
Typy baz danych:
a) Bazy proste( płaskie):
Obiekty reprezentowane są za pomocą struktury rekordów zgrupowanych w strukturach plików.
Głównymi dostępnymi operacjami: odczytaj rekord, zapisz rekord.
b) bazy relacyjne
c) bazy obiektowe
Rodzaje DBMS wg stosowanych struktur danych:
1. Hierarchiczne.
2. Relacyjne (RDBMS).
3. Obiektowe
Przykłady baz danych relacyjnych: MS Access, MySQL, IBM DB2. Oracle.
Bazy relacyjne.
-Wszystkie dane są przechowywane w postaci tabeli
-Każda tabela zawiera zero lub więcej wierszy.
-Każda tabela ma stałą ilość kolumn.
-W każdej kolumnie można zapisywać proste typy danych( np.: liczby całkowite, rzeczywiste, zmienne logiczne typu prawda/fałsz, data, godzina itd.).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)