Baza materialna gospodarki i zróżnicowanie między regionami

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Baza materialna gospodarki i zróżnicowanie między regionami - strona 1 Baza materialna gospodarki i zróżnicowanie między regionami - strona 2 Baza materialna gospodarki i zróżnicowanie między regionami - strona 3

Fragment notatki:

Rogali_ska. Notatka składa się z 7 stron.
G łówne elementy bazy materialnej gospodarki regi onalnej i zróżnicowanie w tym względzie między regionami (województwami). Do głównych elementów bazy materialnej gospodarki regionalnej można zaliczyć - zasoby naturalne (ziemia, surowce) oraz kapitał ludzki. Zasoby naturalne są znaczącym czynnikiem wpływającym na wydajność produkcyjno - ekonomiczną rejonu. Posiadanie ziemi wraz z całym jej bogactwem surowców i minerałów daje korzyści nie tylko z tytułu posiadania miejsca (przestrzeni) na budowę, miejsca składowania i inne użytkowanie ale także wykorzystywana rolniczo jest źródłem renty pierwotnej w gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych. Odgrywa podwójna rolę, jest miejscem produkcji i jednocześnie czynnikiem produkcji. Im lepszy: klimat i miejscowy agroklimat, jakość, przydatność i systematyka rolnicza gleby, stosunki wodne i rzeźba terenu oraz zasobność w surowce, tym większe możliwości produkcyjne, ekonomiczne i turystyczne regionu. Kolejnym czynnikiem determinującym rozwój poszczególnych regionów jest kapitał ludzki. Zarówno struktura demograficzna, i gęstość zaludnienia jak i poziom zurbanizowania poszczególnych regionów ma duży wpływ na politykę społeczną województw i całego państwa. Coraz większym problemem w Polsce staje się bezrobocie. W dużych miastach społeczeństwo ma łatwiejszy dostęp do wiedzy, większe możliwości zdobycia wykształcenia i co za tym idzie pracy. Obecnie dąży się do wyrównywania szans mieszkańców wsi i dużych miast. Wprowadzane są, dotowane z środków unijnych, programy aktywizujące rozwój społeczny ludności. Stopa bezrobocia w Polsce w poszczególnych województwach w 2009r. Obszar/miesiąc
07.2009 08.2009 09.2009 10.2009 DOLNOŚLĄSKIE 11,4%
11,4%
11,6%
11,8%
KUJAWSKO-POMORSKIE 14,4%
14,4%
14,5%
14,6%
LUBELSKIE 11,7%
11,6%
11,6%
11,7%
LUBUSKIE 14,6%
14,7%
14,7%
14,8%
ŁÓDZKIE 10,6%
10,6%
10,7%
10,8%
MAŁOPOLSKIE 8,7%
8,7%
8,9%
9,0%
MAZOWIECKIE 8,3%
8,4%
8,9%
8,6%
OPOLSKIE 11,1%
11,2%
11,3%
11,4%
PODKARPACKIE 14,2%
14,3%
14,5%
14,6%
PODLASKIE 11,1%
11,3%
11,4%
11,6%
POMORSKIE 10,0%
10,1%
10,5%
10,8%
ŚLĄSKIE 8,3%
8,4%
8,5%
8,7%


(…)

… w kraju, głównie ze względu na żyzne gleby (brunatne i czarnoziemy wytworzone z lessów). Na lubelszczyźnie tworzy się 3,9% polskiego PKB. Województwo jest potentatem w produkcji chmielu (80% prod. kraj.). w Janowie Podlaskim znajduje się stadnina koni czystej krwi arabskiej. Znane są również stadnina koni w Białce, a także hodowla koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym. Jedną z głównych gałęzi…
… są: handel, telekomunikacja, usługi finansowe, ubezpieczenia, IT, przemysł samochodowy i petrochemiczny z największą w kraju rafinerią ropy naftowej w Płocku. Na siedzibę swojej firmy region wybrało prawie 30% zainteresowanych Polska inwestorów zagranicznych. Istotnym powodem do lokowania inwestycji na Mazowszu jest dobra infrastruktura i komunikacja (międzynarodowy port lotniczy Okęcie…
… jest Wrocław. Dolny Śląsk należy do najbardziej uprzemysłowionego regionu Polski. Pod względem udziału w tworzeniu PKB całej gospodarki narodowej mieści się na czwartym miejscu w kraju (8,1% ogółu). Główne gałęzie przemysłu to wydobycie węgla brunatnego i miedzi, hutnictwo miedzi i metali niezależnych przemysł włókienniczy (bawełniany, lniarski, jedwabniczy, dywany), środków transportu (samochodowy, taboru…
… Polski. Dzięki bogatym zasobom węgla brunatnego rozwinął się w regionie przemysł wydobywczy i energetyczny. Bełchatów S.A.(kompleks paliwowo-energetyczny) produkuje prawie 20% całej energii elektrycznej kraju.
Województwo małopolskie wytwarza 7,4 % PKB Polski, a jego przemysł skupia 8,1% krajowego zatrudnienia i dostarcza 6,6% ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu. Główne gałęzie gospodarki…
… i spożywczy. Przemysł spożywczy skupiony jest w branżach: mięsnej, zbożowo-młynarskiej, owocowo-warzywnej, mleczarskiej i cukrowniczej. Głównymi ośrodkami przemysłu elektromaszynowego są Rzeszów, Mielec i Stalowa Wola. Przemysł chemiczny rozwija się w Jaśle, Dębicy i Nowej Sarzynie. Wśród największych inwestorów zagranicznych regionu są takie firmy jak: PHILIP MORRIS, GOODYEAR, VALEANT PARMACEUTICALS, ALCRO…
… Dojlidy (SAB MILLR), PFLEIDERER GRAJEWO SA, BRITISH AMERICAN TABACCO W AUGUSTOWIE, PILKINGTON (FABRYKA DYWANÓW AGNELLA, SPÓŁDZIELNIE MLECZARSKIE MLEKPOL MLEKOVITA, PIĄTNICA).
Województwo pomorskie - położone jest północnej nadmorskiej części Polski, linia brzegowa Morza bałtyckiego w województwie, łącznie z zatoka Gdańską stanowi 60% linii brzegu morskiego kraju. Powierzchnia regionu zajmuje 5,9% obszaru…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz