BARIERY ROZWOJU ZATRUDNIENIA W KRAJACH BIEDNYCH
Powszechnie uważa się, że stopień sprawności funkcjonowania mechanizmu rynkowego zależy od:
poziomu rozwoju gospodarczego danego kraju, doświadczeń kadr menedżerskich (kierowniczych), ogólnej dyscypliny społecznej i tradycyjnego stosunku ludzi do pracy, poziomu rozwoju i sprawności działania systemu finansowego (banków, rynku kapitałowego, instytucji ubezpieczeniowych, budżetu itp.) oraz całej związanej z tym infrastruktury. Na ogół występuje tu następująca prawidłowość: im bardziej rozwinięty jest dany kraj pod względem gospodarczym, im lepiej ma rozbudowaną infrastrukturę systemu finansowego i handlowego, tym sprawniej funkcjonują mechanizmy rynkowe, tym relatywnie niższe są koszty społeczne i większe poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa społecznego.
Odnosząc to do krajów słabo rozwiniętych i biorąc pod uwagę ich ogromne zasoby, zarówno naturalne, jak i ludzkie, mają one potencjał do wytworzenia wystarczającej ilości dobrobytu aby zaspokoić potrzeby mieszkańców. Aby taki potencjał zamienić w wysoki poziom rozwoju gospodarczego każdy kraj musi jednak zapewnić sobie właśnie odpowiednie otoczenie instytucjonalne, które to: zachęca do przedsiębiorczości i tworzenia dobrobytu, znacząco poprawia pokojową współegzystencję grup społecznych, i odpowiednio ogranicza państwo tak, że rządzący nie mogą angażować sie w korupcję, czy dążyć do uzyskania przywilejów.
Aby dostrzec bariery w rozwoju zatrudnienia krajów słabo rozwiniętych należy przeanalizować cechy społeczno-ekonomiczne tych krajów:
Jedną z najważniejszych cech wspólnych dla większości KSR jest przeszłość kolonialna. Kolonializm w KSR:
utrzymywał surowcowo-monokulturowy charakter gospodarki, hamował rozwój infrastruktury społecznej,
sieć transportu ukierunkował na wywóz surowców i żywności,
kolonialny podział terytoriów naruszył podziały etniczne i do dziś sprzyja antagonizmom narodowościowym i roszczeniom terytorialnym. Zjawiskiem niewątpliwie korzystnym dla biznesmenów z całego świata (a będącym wynikiem kolonializmu) jest powszechna w tych krajach znajomość najważniejszych "handlowych" języków obcych - angielskiego, francuskiego czy hiszpańskiego. Przeszłość ma jednak i złe strony - kolonizatorzy sprawowali władzę za pośrednictwem uległych i przekupnych pracowników administracji lokalnej. To wiąże się z powszechną w krajach Trzeciego Świata, korupcją. Każdy, kto dysponuje jakąkolwiek władzą, wykorzystuje ją dla osobistych korzyści. Niewielka łapówka może przyspieszyć
(…)
… były niższe: dla kauczuku naturalnego o 83%, rud żelaza o 70%, bawełny o 62%, rud miedzi o 52%, boksytu o 45%. O tyle zatem spadły dochody krajów słabo rozwiniętych, będących eksporterami surowców, co spowodowało drastyczną obniżkę poziomu życia ludności w tych krajach. Równocześnie wzrosły ceny na artykuły przemysłowe, które kraje słabo rozwinięte muszą importować, nie mając własnego przemysłu przetwórczego…
… zwyczajem. O ile jednak w krajach uprzemysłowionych prezent ten jest z reguły bardzo symboliczny (długopis, niewielki przedmiot wykonany ze skóry lub drewna, wyroby ludowe itp.), to w krajach Trzeciego Świata często musi mieć wymierną wartość materialną lub użytkową.
Kolejną cechą jest gospodarka zdominowana przez państwo.
Większość państw słabo rozwiniętych (zwłaszcza Afryki), po II wojnie światowej…
… w nepotyzm, korupcje i w dążenie do uzyskania przywilejów. Ingerencja państwa w wymianę dóbr i usług zahamowała także wrodzoną przedsiębiorczość, zniechęciła do tworzenia bogactwa i w znaczącym stopniu zubożyła masy. Kierowany przez państwo rozwój w postkolonialnej Afryce doprowadził do znaczącego wzrostu zatrudnienia w sektorze publicznym, tworząc bardzo nieefektywną, pasożytniczą biurokrację. Afrykańscy…
… są niezwykle często niekorzystne warunki naturalne i położenie geograficzne, a zwłaszcza brak dostępu do morza, peryferyjne, wyspiarskie położenie, górzysty lub pustynny charakter. Niesprzyjające środowisko przyrodnicze jest często powodem naruszania równowagi środowiska i stanowi przesłankę do występowania klęsk ekologicznych, jak np. pustynnienie, erozja gleb, susza bądź powodzie. Sprzyja im wylesianie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)